Městským policistům v Litoměřicích pomohou v boji s pouliční kriminalitou a v dohledu nad veřejným pořádkem dva nové kamerové body, které koncem roku obohatily zdejší kamerový systém. Přístroje jsou dokonce mobilní, takže je v případě potřeby mohou policisté přemístit tam, kde je potřeba.

„Máme dva sety, které instalujeme v místech, kde je častý výskyt závadové činnosti. V místě je pak necháváme tak dlouho, jak je nutné,“ potvrdil vedoucí litoměřické městské policie Ivan Králik.

Oba body byly spuštěny ve zkušebním provozu koncem roku 2017. Nyní už fungují naplno, jedna z kamer je aktuálně poblíž komplexu Severka, kde strážníci řeší časté konflikty návštěvníků restaurací, heren nebo diskotéky. „Druhý bod bude technik umisťovat ve čtvrtek, o lokalitě ale prozatím rozhodujeme. Ve hře je umístění do Masarykovy ulice,“ nastínil plány Ivan Králik.

KŘIKLOUN Z KRUHÁČE

Čtyřiadvacetihodinový dohled nad městem umožňuje strážníkům zasáhnout u řady kuriózních situací. Úsměvný byl případ, který oblétl v létě 2016 řadu českých médií. Na vysokém kameni uprostřed kruhového objezdu poblíž domu kultury se tehdy uhnízdil muž z Terezínska, který pokřikoval na kolemjdoucí. Policisté muže sundali po několika hodinách až ve spolupráci s hasiči.

V loňském roce se pak přes kamerový systém povedlo například zachytit při činu zloděje polystyrenu, který si materiál odnášel z nedaleké stavby, opilou ženu s dítětem na Tyršově mostě nebo řidiče, který za bílého dne u autobusového nádraží vyhodil několik pneumatik a ujel.

Nové mobilní kamery policie koupila z dotace ministerstva vnitra a z peněz města v rámci programu Prevence kriminality. Zařízení mohou policejní technici přemístit během několika desítek minut, obraz z obou zařízení ve vysokém HD rozlišení následně putuje na server městského kamerového systému skrze 3G/LTE síť.

Na Litoměřice dohlíží téměř pět desítek kamer. Z nich je 21 otočných, osm pevných, čtyři mobilní a 15 bezpečnostních, které monitorují převážně Kalich arénu. Naposledy se kamerový systém dočkal inovace loni. Tehdy se dvě nové kamery objevily u vlakového nádraží Litoměřice město a u Tyršova mostu.

VIDÍ I VE TMĚ

Další kamery jsou kromě centra města a řady ulic rozmístěny například na parkovišti na Hvězdárně, ve sběrném dvoře, na parkovišti pod Bílou strání nebo třeba v parku Václava Havla, kde jsou, stejně jako v jiných tmavých místech, opatřeny infrapřísvitem, který v noci umožňuje stejně kvalitní záznam jako ve dne.

Záznamy, z nichž mohou strážníci okamžitě rozlišit obličeje, registrační značky vozidel nebo i drobné nápisy, uchovávají servery po dobu dvou týdnů.