„Cílem soutěže je najít nový jednotný vizuální styl, který bude město dobře a dlouhodobě reprezentovat a vystihne jeho charakter,“ vysvětlila mluvčí města Eva Břeňová. Novou podobu čeká i radniční zpravodaj nebo orientační a navigační systém.

Zástupci města se rozhodli do organizace soutěže zapojit firmu Czechdesign. „Úspěšné projekty organizace například pro Liberec nebo Národní galerii známe. Byla to pro nás tedy první volba při hledání partnera v soutěži, “ dodala Břeňová.

Do uzavřené dvoukolové soutěže bylo vyzváno pět grafiků či studií. Účastnící obdrží skicovné a vítěz pak zakázku na dopracování grafického manuálu a licence v hodnotě 409 tisíc korun. „Naším cílem je v průběhu soutěže umožnit úzkou spolupráci mezi zadavatelem a soutěžícími. Jen tak je možné, aby Litoměřice našly dlouhodobého strategického partnera,“ řekla za Czechdesign projektová manažerka soutěže Michaela Holubec Birtusová.

Štětí přidělilo znaky a prapory

Zatímco mnohá města upouští od používání heraldického symbolu a razí moderní loga, Štětí se vydalo opačným směrem. V loňském roce totiž přidělilo heraldické znaky a prapory všem devíti obcím, které pod město spadají. „Chtěli jsme hlavně změnit postoj obyvatel k obcím, posílit místní patriotismus a hrdost na svou obec i přesto, že radnici a starostu mají až ve Štětí,“ přiblížil místostarosta Miroslav Andrt.

Městem, které logo používá už řadu let, je Most. „K jeho vytvoření jsme se rozhodli z důvodu sjednocení vizuálu města a k jeho modernější prezentaci,“ podotkla mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková, která v roce 2000 stála u vyhlášení soutěže o nové logo.

O modernizaci 19 let starého loga vedení města zatím neuvažuje. „Lidé se s ním ztotožnili a prostě už k Mostu patří. Důvodem bude i to, že na logu je ztvárněný známý přesunutý kostel, který je dominantou města,“ doplnila Sedláčková.

Soutěž na návrh loga vypsal v roce 2011 i Děčín. Cílem soutěže bylo vytvoření komplexní vizualizace města a loga k využívání na propagačních materiálech, dokumentech, vizitkách nebo webových prezentacích. Do soutěže poslalo návrhy 56 autorů z celé republiky. „Rada města tehdy bohužel nenašla shodu a žádný z návrhů se nakonec nevybral. Město tak nadále používá k propagaci pouze znak,“ přiblížila vedoucí tiskového oddělení Romana Silvarová s tím, že město v současné době pracuje na tvorbě jednotného vizuálu Děčína jako turistické lokality.

Ústí dlouhodobě používá logo, které graficky znázorňuje řeky Labe a Bílinu, které mají soutok právě v krajském městě. Naopak Teplice mají pouze znak, který vychází z místní historie lázeňství.

Výsledky soutěže o nové logo Litoměřic budou známé koncem května. Vedení města doufá, že se s ním lidé ztotožní. Ne vždy jsou s ním totiž všichni spokojení. Příkladem může být nové logo Liberce, které v roce 2017 vyvolalo bouřlivou diskuzi u obyvatel a rozdělilo město na dva nesmiřitelné tábory.