Nestresovat se. To je rada Leily Djabali z Píšťan. Ještě loni byla žačkou litoměřické Základní školy Masarykova a dělala přijímačky na Gymnázium Josefa Jungmanna. Teď se na něm dívka realizuje nejen ve výuce, ale i ve školním časopise. Litoměřičanka Amélie Podzimková loni vychodila zdejší Základní školu Boženy Němcové. Po úspěšných přijímačkách si vybrala lovosické gymnázium. Na přijímačkách obě šikovné dívky nejvíc „bolela“ příprava, možná až moc intenzivní. „Když se ohlédnu, tak si říkám, že jsem se zbytečně nemusela půl roku stresovat,“ vzpomíná Amélie na horečné měsíce učení a učení.

Čistá hlava, chladné uvažování, zdravý rozum. To by měl být základ do přijímaček podle ředitele lovosického gymnázia. Marek Bušek připomíná, že na středních školách zohledňují nejen to, co žáci „vypotí“ v testech z češtiny a matematiky. Ale i „zářezy“ ze základních škol: bodíky navíc jsou za dobré výzo, soutěže i olympiády. Podle ředitele roudnického gymnázia by v přípravě neměla chybět četba či návštěva muzeí. „Rozhodně není v pořádku, když jedinou přípravou je biflování úloh z přijímacích testů, využitých v předchozích letech,“ poznamenává Petr Dobeš.

Na roudnickém gymnáziu přesto zájemcům z devítek nabízejí soustředěnější průpravu. Škola už od loňského října organizuje on-line přípravné kurzy. V Litoměřicích žáci na podobné kurzy chodí přímo na gymnázium. „Už teď máme plno pomalu na příští rok, je o to obrovský zájem. Skoro máme problém najít učitele, kteří to budou učit,“ popisuje ředitelka Radka Balounová. Na kurzy chodily i letošní prvačky Leila s Amélií. „Byly fajn. Ale nejvíc mi pomohlo, že jsem si doma dělala Cermat testy z předchozích let,“ líčí Leila. „Měla jsem i soukromé doučování,“ doplňuje Amélie.

V Litoměřicích zjednosměrní ulice Kollárova, Smetanova a další část ulice Dykova. Dohodli se na tom lidé z lokality, opatření má zklidnit dopravu.
Jednosměrky zlepší parkování i zklidní auta. Lidé z litoměřických ulic souhlasí

Míst na gymnáziích, kam je obvykle nejtěžší se dostat, je dost. Na všech třech v regionu otvírají dvě třídy – v Lovosicích přitom loni otvírali jen jednu. Do Roudnice nad Labem se letos hlásí 149 uchazečů, přijmou 45. Do Litoměřic chce 175 dětí, vezmou 56. V Lovosicích mají 152 přihlášek, šťastných bude 50 z nich. V číslech přihlášených jsou přitom často titíž žáci z regionu, kteří si dávají například jako první volbu Litoměřice, jako druhou Lovosice. Ať už se děti hlásí kamkoli, odhodit by měly zbytečný stres.

Většina z nich je totiž velmi dobře připravená a motivovaná. Svědčí o tom nejen velký zájem o přípravné kurzy na litoměřickém gymnáziu. Ale i intenzivní práce pedagogů základních škol s deváťáky, věnovaná právě přijímačkám. A i to, kolik rodičů platí dětem navrch soukromé doučování. Že se příprava vyplácí na rozdíl od zbytečných strachů, znovu potvrzuje prvačka litoměřického gymnázia Leila. „Moje spolužačka ze základky na tom byla s vědomostmi mnohem lépe než já. Ale při přijímačkách byla ve velkém stresu, tak dopadla hůř,“ vzpomíná si studentka.

Jak si loni vedli žáci 9. tříd u přijímaček na střední školy na Litoměřicku:

Čísla u jednotlivých škol ukazují, jakých výsledků při přijímačkách loni průměrně dosáhli všichni uchazeči o studium na dané škole. Čím vyšší číslo, tím lepší průměrný uchazeč. Čísla zahrnují přijaté i nepřijaté žáky. Jde o průměr z přijímaček na čtyřleté studijní obory (nezahrnují tudíž např. šestiletá a osmiletá gymnázia).

Název školy / český jazyk / matematika
Gymnázium, Havlíčkova, Roudnice nad Labem 70,6 / 53,4
Gymnázium J. Jungmanna, Svojsíkova, Litoměřice 70,1 / 52,3
Gymnázium, Sady Pionýrů, Lovosice 67,4 / 48,8
SŠPgHS, Komenského, Litoměřice - lycea 60,3 / 39,6
SPSOS, Náměstí Jana z Dražic, Roudnice nad Labem – lycea 54,2 / 29,5
SOŠ TaZ, Osvoboditelů, Lovosice – SOŠ 53 / 34,6
VOŠ, OA, SOŠ a JŠ EKONOM, Palackého, Litoměřice 52,3 / 33,3
SPSOS, Náměstí Jana z Dražic, Roudnice nad Labem – SOŠ 50,4 / 28,3
SŠPgHS, Komenského, Litoměřice – SOŠ 49,6 / 28,3
Soukromá SOŠ (1.KŠPA), Máchovy schody, Litoměřice 44,6 / 27,8
Střední škola Pohoda, Na Vinici, Litoměřice – SOŠ 39,2 / 21,1
SSOU INDUSTRIA, Dlouhá, Litoměřice – SOU 38,2 / 16,8
Střední škola Pohoda, Na Vinici, Litoměřice – SOU 34,4 / 14,4
SOŠ TaZ, Osvoboditelů, Lovosice – SOU 32,9 / 23,2
SSOU INDUSTRIA, Dlouhá, Litoměřice – nástavby 30,3 / 15,8

Zdroj: Data Deník získal od projektu prijimacky.ai, který je zpracoval na základě oficiálních dat z Cermatu.