Rozkopáno bude několik let na Dlouhé ulici v Litoměřicích. Síťaři se postupně vrhnou na kanalizaci, vodu a plyn. To ale nebude vše. Pak se totiž chce do litoměřické tepny pustit i městský úřad a modernizovat ji podle současných nároků na podobné městské bulváry. Přizvaný architekt se ve své vizi inspiruje tím, jak Dlouhá vypadala v 19. století a ještě dál do historie před dynamickým rozvojem dopravy.

Zajímavost o Dlouhé ulici

Je 350 metrů dlouhá a lidé, kteří po ní jdou odspoda nahoru, překonají výškový rozdíl 9 metrů.

Již na jaře se do Dlouhé pustí vodaři. Budou pracovat v hloubce několika metrů, půjdou postupně odspodu nahoru. Příští rok mají nastoupit plynaři, ti mají být na Dlouhé půl roku a v zemi budou maximálně 1,5 metru. Kvůli opravě inženýrských sítí padne i alej. V druhé polovině roku 2025 se město pustí do rekonstrukce ulice včetně vozovky i chodníků. „Je to ideální příležitost udělat něco s Dlouhou, aby byla hezká. Chtěli jsme to udělat zase na 100 let,“ řekla vedoucí územního rozvoje Venuše Brunclíková lidem, kteří se o plánované opravě Dlouhé přišli informovat na poslední zastupitelstvo minulý čtvrtek.

Lidem i zastupitelům se minulý týden představil tvůrce urbanistické studie, architekt Jiří Kugl. Ukázal na jednotlivých obrázcích své představy o tom, jak by Dlouhá měla vypadat. „Je to extrémně významná součást města, která svůj význam dnes nereflektuje,“ řekl architekt o spojnici autobusového i vlakového nádraží a okružní silnice Na Valech s centrem města. Jak můžeme vidět na starých pohledech, v minulosti byla Dlouhá především kvůli absenci dopravních prostředků spíš než ulicí dlouhým rynkem. Právě ke koncepci náměstí se chce Kugl částečně vrátit.

V sobotu 2. března proběhlo svěcení nového litoměřického biskupa Stanislava Přibyla.
OBRAZEM: Litoměřická diecéze má nového biskupa. Stal se jím Stanislav Přibyl

Kugl navrhl Dlouhou ulici více než jako tranzitní prostor jako lokalitu pobytovou, která nenápadně láká k tomu trochu déle tu pobýt, než tudy jen projít či spíš projet. Toho chce architekt docílit třeba zpomalením dopravy. Má tomu pomoct i kamenná dlažba místo asfaltu na vozovce, barevné odlišení vozovky a chodníků, lepší možnost pro pěší přejít ulici z jedné strany na druhou. A dále také větší počet laviček včetně „baru“ na posezení u školy, květinové záhony i vodní kanálky, využívající sklon ulice. Kugl chce také víc otevřít podloubí, dnes někdy „privatizované“ živnostníky.

Dlouhá by měla zůstat na větší části jednosměrná (jen cyklisti by ji měli využívat obousměrně). Dobrou zprávou pro motoristy je, že kolem 30 stání i pro zásobování má zůstat. Místo lineárních míst ale má jít o parkovací ostrůvky. Tvůrci studie chtějí i nový reprezentativní mobiliář včetně nových sloupů pro noční osvětlení. Změna bude i u vysazených stromů. Husté stromořadí javorů na obou stranách ulice podle architekta vytváří vizuální „tunely“, a tím výrazně zamezují pohledu na celek ulice a na litoměřické dominanty. Zasadit tu chtějí vyšší rychle rostoucí jilmy, a ne jeden za druhým, ale „cik cak“ na jedné a druhé straně.

Město má k Dlouhé ulici zatím studii, letos chce dělat na projektové dokumentaci. Z ní už bude patrnější rozpočet celé akce a podle toho možná dojde i k zkrácení ambiciózní studie o některé prvky. Radnice bude nejspíš muset hradit celou akci ze svého rozpočtu, na místní komunikace dotační tituly nemyslí.

Mohlo by vás zajímat: Na Lovoši chystají novinky. Mají širší nabídku, plánují ubytování a suvenýry

Zdroj: Deník/Hynek Dlouhý