Na finanční pomoci se shodli v pondělí 28. června radní, musí ji však ještě schválit zastupitelé. Ti se na mimořádném zasedání sejdou ve čtvrtek 8. července.

„Jako radní totiž můžeme rozhodnout pouze o daru do dvaceti tisíc korun. Vyšší pravomoci má zastupitelstvo, které musí být řádně svoláno. Myslím, že několikadenní prodlení v odeslání peněž nevadí, protože v první fázi je důležitá organizovaná pomoc hlavně ze strany hasičů, armády disponující těžkou technikou a dobrovolníků. Pak je dobrá každá koruna. Vím, o čem mluvím z doby, kdy jsme na Litoměřicku několikrát bojovali se záplavami,“ uvedl starosta Ladislav Chlupáč.

Ve Stebně, kde žije asi 120 obyvatel, zůstaly po řádění živlu poničené domy a další majetek. Škody tam jdou do desítek milionů korun. Dvoutisícové Mikulčice, stejně jako další jihomoravské obce, zdevastovalo tornádo. Lidé se tam ocitli bez střech nad hlavou. Škody jsou mnohamilionové.

Finanční pomoc chystá také Roudnice nad Labem. "Ze záběrů ve sdělovacích prostředcích nás všechny mrazí. Silně vnímáme tragédii rodin, které v okamžiku přišly o střechu nad hlavou, či dokonce své blízké. Vzhledem k mimořádné vážnosti této krizové situace jsme se bezodkladně rozhodli nejhůře zasažené obce podpořit milionem korun. V těžkých situacích musíme držet při sobě a finanční pomoc je nejrychlejší cestou, jak může město i každý jednotlivec pomoci v pro nás vzdálenějším regionu," řekl starosta František Padělek.

Roudnice chce mezi obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku, Moravskou Novou Ves a Hrušky na Břeclavsku rozdělit jeden milion korun. Dar stejně jako v Litoměřicích musí schválit zastupitelé, kteří se za tímto účelem sejdou v pátek 2. července.