Hned několik staveb, které začnou nebo se dokončí v roce 2024, vylepší život v okresním městě i jeho okolí. Nový domov pro seniory plánuje postavit Charita u litoměřické nemocnice. Přímo ve špitálu pak bude Krajská zdravotní investovat do generální rekonstrukce porodnice. V budově bývalého vojenského velitelství v centru města už začalo vznikat kulturní a kreativní centrum, kde najdou nové sídlo i žáci a učitelé Základní umělecké školy. Nové obchodní centrum vyroste v lokalitě mezi Litoměřicemi, Lovosicemi a Terezínem. A železničáři dokončí kompletní rekonstrukci peronů a začnou i s proměnou výpravní budovy v Lovosicích.

Domov pro seniory se zvláštním režimem připravuje u nemocnice Charita Litoměřice. Činí tak v reakci na zvyšující se zájem o umístění do dosud nejmodernějšího domova v Litoměřicích na Dómském pahorku. Chystá se tím ale i na budoucí stěhování Domova svaté Zdislavy z přežilých klášterních prostor. „Projektová dokumentace je v současné době před dokončením. Pokud vše půjde podle plánu a bez komplikací, mohla by samotná stavba začít už v roce 2024. Dokončení je naplánováno na konec roku 2025,“ uvedla ředitelka organizace Karolína Wankovská v Radničním zpravodaji. S náklady kolem 150 milionů pomůže dotace.

Stavební ruch bude jak kolem litoměřického špitálu, tak i uvnitř samotné nemocnice, která odnedávna spadá pod síť největších nemocnic v regionu Krajská zdravotní. Generální rekonstrukcí za 70 milionů projde porodní sál.

Nový litoměřický biskup Stanislav Přibyl.
Papež rozhodl o novém biskupovi litoměřické diecéze. Je to kněz Stanislav Přibyl

Práce, na něž v době uzávěrky nebyl ještě vybrán dodavatel, potrvají skoro celý rok, dokončit je ale chtějí ještě v roce 2024. Centrum porodní asistence i ambulance kvůli tomu přesunou do náhradních prostor. „Tyto prostory budou plnohodnotně nahrazovat stávající prostory včetně možnosti porodu do vody,“ ujistila mluvčí Krajské zdravotní Petra Roubíčková.

Kompletní rekonstrukcí projde budova bývalé Vojenské ubytovací a stavební správy (VUSS) v ulici 5. května. Vznikne tu Kulturní a kreativní centrum, na které má město dotaci přes 100 milionů. Poskytne zázemí pro zhruba tisícovku žáků a pedagogů Základní umělecké školy. „Podle harmonogramu projektu je plánováno dokončení v prosinci 2025,“ nastínila již dříve vedoucí oddělení veřejných zakázek a projektů litoměřického městského úřadu Dana Svobodová časový rámec náročné stavební akce. Ta začala v režii litoměřické stavební firmy Hartex již na sklonku roku 2023 a kvůli ní například pokáceli vzrostlé tisy před budovou naproti tržnici.

Stavební ruch ve frekventované železniční stanici Lovosice, který v roce 2023 začal s kompletní přestavbou nástupišť a podchodu, neutichne ani v roce 2024. Během celkové rekonstrukce nádražní budovy dojde k zateplení obvodového pláště i střech. Vybraný zhotovitel bude mít na velkou zakázku od Správy železnic 175 milionů. „Práce by měly začít na jaře 2024,“ uvedl mluvčí železničářů Dušan Gavenda s tím, že plánovaná celková rekonstrukce lovosického nádraží bude akcentovat specifický původní ráz budovy. U ní pak vznikne parkoviště pro auta a myslet se bude také na místa pro jízdní kola.

Mohlo by vás zajímat: V Litoměřicích na Labi se utrhla loď. Zasekla se pod Tyršovým mostem

Zdroj: Deník/Karel Pech