Dnes 10.2. a zítra proto začne prostřednictvím České pošty distribuovat do domácností města Litoměřice a obcí spadajících do jeho působnosti tisíce kartiček s fotografiemi policistů, upřesněním obvodu, který mají na starosti, a kontakty, kam se mohou lidé obracet v případě žádosti o pomoc.

„Rádi bychom, aby policisté trávili ve svěřeném okrsku alespoň padesát procent pracovní doby,“ informoval zástupce vedoucího obvodního oddělení Policie ČR v Litoměřicích Jaroslav Stehlík. „Cílem je, aby každý občan žijící v litoměřickém obvodu věděl, kdo je jeho policistou,“ konstatovala Alena Romová, mluvčí litoměřických policistů.

S ohledem na spolupráci státní a Městské policie v Litoměřicích postupují obdobně i litoměřičtí strážníci.

„Jde o to, aby policista i strážník dobře znali prostředí, za jehož bezpečnostní situaci odpovídají, i obyvatele, kteří zde žijí. Věříme, že dlouhodobým působením si získají důvěru tak, aby se jim lidé svěřovali s problémy, které je v oblasti bezpečnosti v dané lokalitě trápí,“ shodují se na principech komunitního přístupu k policejní práci Jaroslav Stehlík i Ivan Králik.

Strážník a policista by postupem času měli nejen odhalovat trestnou činnost, ale i definovat problémy a navrhnout účinná opatření, jež budou negativním jevům předcházet.

„Záměrem je, aby tito policisté trávili maximum času ve svém okrsku a aby jim ubylo administrativní činnosti. Jde jak o pěší, tak motorizované hlídky. Problémovou lokalitou, na které se příslušní policisté zaměří, jsou v Litoměřicích například Jiráskovy sady. Věříme, že kartičky budou přínosné a že občanům pomohou. S jejich přípravou nám velice pomohla Pojišťovna Ministerstva vnitra,“ dodal Rudolf Friedrich, vedoucí litoměřického obvodního oddělení Policie ČR.

Fotografie strážníků a policistů i s kontakty naleznete také v jednom z příštích vydání Deníku.

Spoluautor: Eva Břeňová