Ve tvaru vejce

Doporučovaný způsob chování nedonošených miminek má rodičům v nemocnicích nyní zpříjemnit speciálně navržené křeslo ve tvaru vajíčka. Jeho autorem je šestatřicetiletý architekt Petr Schwarzbeck z Litoměřic. Klokánkování si se svou předčasně narozenou dcerou Apolenkou před lety sám vyzkoušel. Lidé se teď skládají na výrobu prvních dvou prototypů křesla.

„Klokánkování pro mě byl obrovský emocionální zážitek. Člověk je celý nesvůj z toho, že se mu narodí dítě a nedají vám ho domů, ale zavřou do plastové krabice, která pro něj prý vyvíjí hluk asi jako dálnice. Rodič miminko z inkubátoru dostane jen na přebalení, umytí a právě klokánkování," popisuje své několik let staré osobní zkušenosti Petr Schwarzbeck.

Jeho dcera Apolenka strávila po porodu v nemocnici 65 dní, než dosáhla dvoukilové váhy a mohla tak s rodiči poprvé odejít domů. „Ke klokánkování jsme přitom nepromarnili jedinou příležitost," dodává hrdý otec.

Designové křeslo by chování nedonošených dětí mělo rodičům zpříjemnit. Architekta inspirovala vlastní předčasně narozená dcera

Zajistí soukromí

Vzácnou chvíli by si podle svých slov však nejraději užil v soukromí. Nemocniční ruch v místnosti i s několika inkubátory najednou celý akt prý narušoval. Teprve po letech dozrála myšlenka na křeslo ve tvaru vejce s uzavíratelnou stříškou, které rodiči s miminkem poskytne dostatek potřebné intimity.

Schwarzbeck se nyní se svými kolegy architektem Lukášem Kasperem a designérkou Janou Hučíkovou pokouší prostřednictvím internetového portálu Odstartováno.cz sehnat peníze potřebné pro výrobu prvních dvou prototypů křesla. Chce, aby je lidé mohli ještě před výrobou otestovat přímo v nemocničním prostředí. Do 120 tisíc korun mu chybí vybrat zhruba třetinu částky.

Designové křeslo by chování nedonošených dětí mělo rodičům zpříjemnit. Architekta inspirovala vlastní předčasně narozená dcera

Nejdřív prototyp

„Prototyp bude téměř odpovídat křeslu na obrázcích. Tělo křesla bude tvořit dřevěná či laminátová konstrukce s kovovým základem a kolečky pro snadné přemisťování. Stříška má být z propustné textilie," popsal architekt.

Křeslo se má díky kloubu také naklánět dopředu a dozadu a pro maminku po porodu by tak neměl být problém do něj usednout a zase z něj vstát. Vhodné má být i pro ženy po císařském řezu.

„Každé prostředí, i nemocniční, si zaslouží svůj daný komfort. Nebýt živé zkušenosti, nikdy by nás nenapadlo se myšlenkou na podobné křeslo zaobírat. Teď ale věříme, že se najde vhodná cesta, jak zlepšovat i klokánkování," uzavírá Petr Schwarzbeck, proč se do projektu jeho tým vůbec pustil.