Železniční tunel, schody gymnázia, rockový klub Baronka, půda knihovny. Na těchto místech v uplynulých letech četly i Luba Skořepová, Světlana Witowská nebo Miloslav Šmídmajer. Ve středu zavítá do Litoměřic festival Noc literatury pořádaný ve městech ČR i zahraničí.

Na jednotlivá stanoviště můžete vyrazit od 18 do 22 hodin. V pravidelných intervalech budou interpreti číst současné autory v atriu městského úřadu na náměstí, na parkánech u galerie a ve Fér Kafe v Havlově parku. Právě tady potkáte Jana Buriana. Umělec na litoměřickou Noc literatury nezavítá poprvé. Už v roce 2015 četl v odsvěceném jezuitském kostele.

„Byl to zážitek,“ vzpomíná umělec. „Dekadentní duše jásala. Zdravý rozum a cit mi naopak našeptávaly, že by na tom místě měl stát kostel neodsvěcený a opravený i se zrestaurovanými sochami,“ míní.

Letos bude Burian číst z Návratu karavel portugalského autora Lobo Antunese. „Je to jeden z nejzajímavějších představitelů této literární mocnosti,“ upozorňuje písničkář. „Není to žádný jednorozměrný humorista, ale hluboký autor s životní zkušeností z války. Píše moderním jazykem a stylem,“ zdůrazňuje.

Zasmějete se i zamyslíte také při čtení 18letého studenta lovosického gymnázia Tomáše Harta. Vybral si pasáž z knihy Můj tank maďarského autora Viktora Horvátha.

„Je o chlapci, který doprovází domů dívku a neustále se rozhoduje, jestli ji na rozloučenou políbit, nebo ne,“ přibližuje Hart s tím, že se scéna odehrává v roce 1968 během vypjatých politických událostí ve východní Evropě.

„Do toho kluka se dokážu vcítit, i když já sám jsem podobný problém nikdy neřešil. Bylo to oboustranné,“ směje se student. Tenv dubnu vyhrál finále celorepublikového Memoriálu Rosti Čtvrtlíka Čtvrtlístek v konkurenci 40 soutěžících. Potkáte ho v atriu hlavní budovy galerie v Michalské 29, kde se bude střídat s vedoucím „dramaťáku“ na místní ZUŠce Alešem Pařízkem.

Zatímco v Praze se na jednotlivá čtení Noci literatury stojí fronty, návštěvnost předchozích ročníků v Litoměřicích ukázala, že akce tu nebude nikdy „masovka“, ale spíše komorní záležitost.

„To, že někoho baví pořádat takové kulturní akce a někdo jiný na ně chodí, je příslibem, že literatura nezahyne a člověk neztratí cit, zvědavost a vkus,“ myslí si Burian.

Noc literatury v Litoměřicích organizuje spolek píšících seniorů LiPen a Knihovna K. H. Máchy s finančním přispěním města. Vedle Ústí jde o jediné město v Ústeckém kraji, kam letos festival pořádaný Českými centry i v Paříži, Londýně nebo New Yorku zavítá. Pětici interpretů doplňují divadelnice Lenka Pařízková a Petra Vališová, které budou číst v atriu městského úřadu na náměstí. Zazní úryvky z děl romské, rakouské i irské literatury.