Příznivců lahodného moku dorazilo do Kulturního a kongresového centra přes pět tisíc. Pořadatelské Ortopedické centrum pro ně připravilo doprovodný program s řadou poučení a dobrou zábavou.

„Letošní ročník Vinařských Litoměřic byl velice úspěšný, podle ohlasu pravidelných návštěvníků nejzdařilejší. Chtěl bych vyzdvihnout pěknou atmosféru a pohodu, skvělá vína a skvělý Jožka Šmukař a cimbálovou muzikou Slovácko mladší s primášem Petrem Maradou,“ uvedl ředitel výstavy Pavel Kacerovský.

Návštěvníci měli možnost degustovat ta nejlepší vína ze soutěže, která s účastí 758 vzorků od 126 vinařství a vinařů výstavě předcházela. „Výstava nabídla mnohotvárnost vín a jejich odlišnosti u jednotlivých ročníků vyrobených v Čechách a na Moravě či v zahraničí. To je rozdíl od výstav, které jsou čistě regionální. Za významné považuji i to, že v Litoměřicích se mohou návštěvníci přímo setkat s vinaři, profesionálními degustátory, s významnými osobnostmi a přáteli,“ doplnil ředitel soutěže vín Jiří Čábelka.

První den výstavy měl slavnostnější ráz, při kterém byl předán titul Champion výstavy Rodinnému vinařství Vican z Mikulova za Rulandské šedé, výběr z hroznů, ročník 2017. Zlatou medaili z oblasti Čechy dostalo vinařství Agrofrukt Kamýk. „Je to výsledek pečlivé práce začínající na vinicích a konče sklepem, navíc s využitím téměř muzeálního technologického vybavení,“ uvedl s úsměvem emeritní sklepmistr Vladimír Šuhájek.

Nejúspěšnějším zahraničním vystavovatelem se staly Vinařské závody Topoľčianky, které si na Slovensko odvezly vysoké ocenění pro Rulandské modré, bobulový výběr, ročník 2016. Tento vzorek získal velkou zlatou medaili a současně se stal i nejvýše hodnoceným zahraničním vínem výstavy.

„Ocenění v Litoměřicích si vysoce ceníme, určitě patří na čestné místo mezi medailemi, které naše vína získala na prestižních výstavách po celém světě,“ sdělil obchodní zástupce Róbert Moravčík.

Příznivci lahodného moku se mohou těšit na další výstavy vín v Ústeckém kraji, jako jsou Dny vína 25. a 26. dubna v Benediktu Most nebo Litoměřický hrozen 1. června v gotickém hradu. Sekty a růžová vína se budou v rámci jarních celostátních degustací hodnotit také 18. května v Děčíně.