Libochovický zámek je na první návštěvníky téměř připraven. „Máme napastováno, jen se přestěhuje nábytek. Přípravy vrcholí,“ říká kastelán zámku Ladislav Pešek.

Průvodci dostávají vstupní instruktáž, proškolují se a zkoušejí. Libochovický zámek chystá pro své návštěvníky několik novinek. Jednou z nich je tvořivá dílna Pohádkového středohoří.

Pešek upřesnil, že se jedná o činnosti, při kterých se děti zabaví prací s přírodními materiály. Zájem o tuto činnost je podle kastelána velký. V loňském roce se návštěvnost za měsíc vyšplhala až na 500 dětí. Mateřinky se hlásí i na letošní rok.

Další novinku představuje možnost zakoupit si v automatu nebo pokladně propagační „zlatou“ zámeckou minci. Vyjde na 50 korun. Dobrou zprávou je, že cena vstupného zůstává stejná.

Letošní rok dojde ke změně i v případě hory Říp. Ta totiž přestává být samostatným objektem a přechází pod správu zámku v Libochovicích. Bude mít i svůj web. V provozu však podle kastelána Peška nedojde k žádným změnám.

Do Libochovic i na Říp se již hlásí zájezdy. Pešek dodává, že Říp zatím vede.

Pečlivě se na sezonu připravují i na zámku v Ploskovicích. Sezonu otevře v Ploskovicích velikonoční výstava. Novinky ploskovický zámek letos nechystá, až na pravidelné prohlídky s princeznou pro nejmenší.

„Na ty je již téměř plno,“ uvedla Jana Zimandlová, kastelánka ploskovického zámku.

Turisty města zajímá i hrad uprostřed města Budyně nad Ohří Jak uvedla průvodkyně Marie Čížková, zájemci o prohlídky se hlásí předem a rezervují si návštěvy. Přijíždějí školáci, ale i důchodci.

Podle průvodkyně je milé, když lidé volají a plánují si v souvislosti s návštěvou hradu svou dovolenou, nikoliv naopak. Vstupné zůstane stejné i v Budyni. Novinkou je však možnost využití takzvaného rodinného pasu. Přáním kastelánů i průvodců je samozřejmě zvýšení návštěvosti.