100 podpisů připojili na archy lidé přímo na sobotním protestním pochodu v Libochovicích. Ten se pod záštitou Ivany Zemanové konal na několika dalších místech v zemi včetně Loun. Právě tam nedávno došlo k alarmujícímu případu utýrání 3letého chlapečka jeho mladým otčímem, i když o tom vědělo okolí rodiny.

Proti podobné lhostejnosti se středem Libochovic v sobotu po 14. hodině vydaly protestovat desítky místních včetně dětí. Nesli transparenty, pískali při tom na píšťalky.

Projevy zazněly na náměstí 5. května. Jednou z pořadatelek akce v Libochovicích byla matka tří dětí Stanislava Kočová. „Nás maminky událost rozčílila a spojila. Kvůli lhostejnosti se nic nevědělo a chlapeček zemřel. Umožnili jsme lidem, aby se setkali a řekli si, co dělat pro to, aby se něco takového nestalo znovu,“ uvedla.

Organizátoři připravili stánek s propagačními materiály popisujícími nejen nedávný Marečkův případ, ale i to, co mají lidé dělat, pokud na týrání dítěte narazí ve svém okolí. Akci podpořili dobrovolní hasiči, kteří na protest proti lhostejnosti několikrát zahoukali. Nechyběla minuta ticha, na pietní místo lidé položili svíčky.

Na problém malých dětí, které vyrůstají v rodinách v bolesti a násilí místo v lásce a bezpečí, upozornila metodička prevence sociálně patologických jevů místní základní školy Barbora Bláhová. „Děti, které trpí v rodinách, jsou bohužel i ve školním kolektivu terčem šikany. Ten kolotoč se velmi špatně zastavuje,“ řekla.

Metodička zdůraznila, že OSPOD nepředstavuje bič na rodiče, ale pomoc dětem. „Když budete mít pocit, že se v některé rodině děje něco, co se dít nemá, anonymně můžete na sociálce nahlásit své podezření,“ doporučila Bláhová.