Na čtvrteční dražbu barokního zámku v Liběšicích opět nedorazil ani jeden zájemce. Že se bude opakovat scénář z prvního dubnového kola dražby, naznačovala už účast na prohlídkách zámku pro případné kupce. Do zámku se dorazili podívat totiž pouze zvědavci.

Památka byla k mání za minimální cenu 40,2 milionu korun. „Dražby zámku Liběšice se nikdo nezúčastnil,“ potvrdila Markéta Flochová z oddělení mediální komunikace kanceláře hejtmana. O dalším osudu rozsáhlého komplexu historických staveb z poloviny 18. století tak bude kraj nadále jednat.

Jestli bude zámek k mání levněji, zatím ale není jisté. „O případné změně ceny musí rozhodnout krajské zastupitelstvo,“ uvedla krajská mluvčí Lucie Dosedělová s tím, že Ústecký kraj do budoucna snížení požadované částky nevylučuje.

Těžká vrata zámku tedy zůstávají dále uzamčená a budova může dál pomalu chátrat. „Dobrá pračka peněz. To, že ho prvně opraví a pak zavřou, vymyslel génius. Teď to za miliony zchátrá,“ reagují na nepovedenou dražbu lidé na sociálních sítích.

Investice do oprav zámku z posledních let provozu jsou na interiérech skutečně znát. Místnosti mají novou elektroinstalaci a rozvody topení, celá budova je prošpikována moderní IT technologií. To vše je nyní bez využití.

Na pozemku chátrá také monumentální secesní skleník. Je památkově chráněný, přesto z krásné historické stavby, v níž starší lidé pamatují pěstování citrusů a exotických rostlin, zbývá pouze rezavá konstrukce s rozbitými skly, kterou musí kraj kvůli památkářům udržovat.

„Kraj musí zajišťovat nezbytné kroky zamezující dalšímu zhoršování stavu. Jinak by mu hrozila pokuta,“ připomíná Dosedělová.

Na prohlídce zámku zazněl i návrh skleník demontovat a prodat samostatně, kraj však o této variantě zatím neuvažuje a otázkou je, zda by rzí prožraná konstrukce takovou akci vydržela.

Obec o zámek zájem projevila, ovšem za jinou cenu než minimálních 40,2 milionu. „Bylo by lepší zámek koupit než ho nechat chátrat, nicméně ta cena, za kterou ho kraj draží, je pro nás nepřijatelná,“ podotkla starostka Alena Knobová.

Kraj prodává celý areál, který kromě samotného trojkřídlého pětipodlažního zámku a skleníku zahrnuje i sklad, garáže a dřevěný dům. Případný budoucí majitel se bude muset připravit na dohady s památkáři, kteří budou dohlížet na všechny úpravy chráněné budovy. Zámek v posledních letech fungoval jako domov důchodců a později domov pro mentálně postižené.