Potvrdil to například majitel litoměřické restaurace Radniční sklípek František Kopecký. „Zatímco v loňském roce byl problém lidi sehnat, letos je naopak zájem velký. Hodně uchazečů máme na méně kvalifikované pozice, například na pomocné práce do kuchyně. Aniž bych podal inzerát, chodí se zájemci ptát také na volná místa na place,“ popsal Kopecký s tím, že volno je na profesionální pozice do kuchyně.

Pomocné pracovníky do kuchyně hledá na léto restaurace Pamplona v Libochovicích. „Ačkoli jsme už nějaké brigádníky na tento post sehnali, další se ještě mohou hlásit,“ poznamenala Věra Bauerová ze společnosti Barnika, která restauraci provozuje.

Z jiného soudku, avšak také v restauračním zařízení, nabízí přivýdělek společnost Data servis, která se zabývá výzkumem trhu a poradenstvím. Na Litoměřicku poptává několik tazatelů. „Náplní práce je návštěva restauračních zařízení v místě bydliště, kde je zapotřebí vyplnit dotazník,“ stojí v inzerátu společnosti. Její zástupkyně Andrea Mecnerová přiblížila, že brigáda je vhodná jak pro studenty, tak i pro maminky na mateřské nebo důchodce. „Odměna je odvislá od počtu vyplněných dotazníků,“ doplnila.

Volná místa pro brigádníky nabídla prostřednictvím pracovního portálu také společnost Albert, která shání výpomoc na prodejnu v Litoměřicích. Tradiční sezónní nabídka se v létě objevuje také v zemědělství. V zemědělském družstvu Klapý však budou potřebovat zhruba patnáct lidí až v druhé polovině srpna na sklizeň jablek. Předseda družstva Otakar Šašek uvedl, že na práce v sadech zaměstnávají pravidelně agenturní pracovníky z Rumunska, Bulharska a Ukrajiny. „Věřím, že situace bude v této době už lepší a budou moci přijet. Jinak bychom museli shánět náhradu u nás, což není úplně jednoduché,“ upozornil Šašek.

Brigádu pro žáky a studenty lesnických škol už třetím rokem nabízí státní podnik Lesy ČR. Čeká na ně práce v podobě vyhledávání a označování stromů napadených kůrovcem, kontrola obranných opatření nebo měření objemu v lese uskladněného dřeva. „Zapojit se může každý student lesnictví, kterému je 18 a víc let a počítá s minimálně měsíční brigádou,“ řekla vedoucí personálního odboru Lesů ČR Šárka Matějíčková.