„Naši revírníci začínají s preventivními opatřeními. Nyní vykonávají zvýšený dohled. A to nejen v rizikových místech, kde by ke krádežím mohlo docházet nebo v minulosti docházelo. V pohotovosti před zloději budeme minimálně do Vánoc, kdy bude hrozit nejen krádež dřeva k topení, ale také menších stromků,“ informoval Aleš Kryšpín, zástupce lesního správce Lesů ČR na Litoměřicku.

Zloději jsou troufalejší

Nejvíce ke krádežím dřeva dochází například v okolí Kletečné nebo Milešovky. V poslední době jsou však zloději čím dál tím drzejší a kradou nejen stromy přímo v lese, ale také již vytěžené dřevo připravené k odvozu. Lesníci i pracovníci těžebních společností proto dohlížejí také na takzvaných skládkách dřeva přímo v lesích nebo u jeho okrajů.

Současně se snaží minimalizovat dobu, kdy se připravené dřevo na těchto místech nachází a snaží se urychlit jeho odvoz.
Například v loňském roce také přibylo krádeží ve velkém, kdy již nejde o ztrátu v řádech několika málo kubíků, což bývá nejobvyklejší pokud zloději kradou pro vlastní potřebu na vytápění domu.

Přibývá krádeží ve velkém

Organizované skupiny zlodějů, které kradou „ve velkém“, s nelegálně získaným dřevem většinou dále obchodují. Jako palivové dřevo tak nezřídka skončí mnohdy kvalitní materiál připravený podle požadavků odběratele, kde se cena za kubík může pohybovat až okolo tisíce korun.

„Vypátrání a především dokázání trestného činu krádeže je v tomto případě velice náročné. I když potkáme na silnici traktor s vlekem a naloženým dřevem a máme podezření na krádež, je téměř nemožné dokázat potenciálním zlodějům, že se krádeže skutečně dopustili,“ vysvětlil před časem Petr Tendler, lesní správce Lesů ČR na Litoměřicku.

Společnost Lesy ČR, která na Litoměřicku vlastní drtivou většinu lesních porostů, tak každoročně eviduje škody způsobené zloději v řádech stovek kubíků.

Policie ČR řešila v roce 2008 jedenáct krádeží dřeva. Pouze dvě události se podařilo objasnit a dopadnout pachatele, což dokazuje složitost problému.