Grémium vydalo doporučení v reakci na rozhodnutí krajů od neděle přestat vybírat zdravotní poplatky ve všech krajských zdravotních zařízeních, tedy i jeho lékárnách. Lékárníci ze soukromých lékáren však shodně oponují: Nebudeme porušovat platný zákon a tak rychle bychom ani nebyli schopni upravit software, cenotvorba je velmi složitá věc!

Nadále třicet korun
Člen Grémia majitelů lékáren, lovosický lékárník František Stáně, 30korunové poplatky i v pondělí bude dál od zákazníků vybírat. „Vybírání poplatků má zákonnou oporu. Rozhodnutí krajů je politické. ČSSD tak porušuje zákon. Diktát shora je nešťastný,“ komentuje Stáně současnou situaci.

Nic měnit nebude ani vedoucí další lovosické lékárny Antonín Dudík. „Na 99 procent budeme dál poplatky vybírat. Jinak je to sázka do loterie – vstoupíte do sporu s krajem, ten se odvolá, bude se k tomu vyjadřovat Úřad na ochranu hospodářské soutěže a mezitím se může změnit zákon,“ tvrdí.

Naráží tak na fakt, že Senát ve středu zrušil ustanovení o platbě zdravotních regulačních poplatků pro děti a mládež do 18 let. Jejich plošné zrušení však senátoři zamítli. Definitivně o poplatcích rozhodnou členové Poslanecké sněmovny. Pro přehlasování senátorů potřebují 101 hlasů.

Pro některé lékárny by bylo upuštění od poplatků za položky na receptech doslova likvidační. „Nemám ještě zaplacené dluhy po povodních z roku 2002. Musela bych zavřít,“ říká Zuzana Chlebná, která provozuje lékárnu v Terezíně a výdejnu léků v Bohušovicích nad Ohří.

Podle magistra farmacie Pavla Brabce z lékárny U kina v Litoměřicích je oproti lékařům marže pro lékárny nízká. „Nás nikdo dotovat nebude. Na rozdíl od krajských zařízení,“ uvedl Brabec. „Situace je nepřehledná, nejen pro lidi ve zdravotnictví, ale hlavně pro pacienty,“ konstatoval.

Lékárnám podle Františka Stáněho zbývá z třicetikorunového poplatku pět korun. „Protože se u léků zvedla o čtyři procenta daň z přidané hodnoty a zároveň se nesmí zdražit,“ vysvětlil lékárník z Lovosic.

Dodal ale, že reforma zdravotnictví je správně nastartovaná, i když zdravotní pojišťovny platí tři měsíce po splatnosti.

Jedinou lékárnou, která v pátek odpověděla na otázku, zda od 1. února přestane poplatky od zákazníků vybírat, je lékárna v litoměřickém Kauflandu. Ta patří do sítě lékáren Dr. Max, jichž je v celé České republice 177.

„Myslím, že poplatky vybírat nebudeme. Centrála k tomu vydala prohlášení. Leták je tady k dispozici zákazníkům,“ sdělila Deníku vedoucí lékárny Zorka Krobová.

Proč nevybírat?
Proč se výzva nevybírat poplatky objevila? „Odmítáme tolerovat zneužívání politického sporu ke komerčním účelům a k ekonomickému zvýhodnění některých pacientů a jen některých lékáren,“ řekl předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Lékárny, které se připojí, pak ušlý zisk chtějí žalobami vymoci na vedení příslušných krajů. První žalobu na Středočeský kraj a jeho nemocnice už řeší pražský krajský soud.

Podle aktuálních statistik kvůli poplatkům loni v Česku klesla spotřeba léků o více než sedm procent.