Se začátkem roku si mnoho lidí dává nejrůznější předsevzetí. Mezi ty nejčastější patří skoncovat s přebytečnými kily. V lednu se proto plní nejen posilovny, ale také poradny lékařů, kde pacientům s obezitou či nadváhou pomáhají lékaři. Jednou z nich je nová poradna doktora Zdeňka Janaty v Tylově ulici v Litoměřicích, která zahájila provoz právě v těchto dnech.

V rozhovoru mluví například o zdravotních rizicích obezity nebo o účincích diet.

V Litoměřicích otevíráte novou obezitologickou poradnu. Co tam pacientům nabídnete?
Možnost zapojit se do programu ObeRisk, konzultace s nutričním terapeutem. Dále například farmakologickou léčbu s pomocí léků na hubnutí. Nabídneme také návaznost na pracoviště vyššího typu při zájmu o chirurgické řešení, domácí monitoring spánkové apnoe, on-line monitoring jídla a pohybu prostřednictvím portálu www.casprozdravi.cz.

Co je základem léčby obezity?
Identifikovat hlavní příčinu, a následně léčba. Neobejde se většinou bez změny životního stylu. Nepochybně je to změna stravování, navýšení pohybové aktivity přiměřené zdravotnímu stavu pacienta. Klíčové je, že jde o týmovou práci pacienta a minimálně nutričního terapeuta a lékaře. Dále také psychologa nebo instruktora pohybu.

Dáme jídlo je největší česká služba rozvozu jídla, která spolupracuje s téměř třemi tisíci restaurací ve 170 obcích.
Jídlo do domu v Ústeckém kraji frčí. V uspěchané době šetří poslíčci lidem čas

Mnoho lidí si zdravotní rizika spojená s obezitou neuvědomuje. Co je největším strašákem, který lidem s větší nadváhou hrozí?
Hrozbou je častější výskyt diabetu 2. typu, hypertenze neboli vysoký krevní tlak, cévní mozkové příhody, infarkt myokardu, onemocnění kloubního aparátu jako artróza velkých kloubů, ale také nádorových onemocnění. Obézní lidé jsou dále ohroženi syndromem spánkové apnoe, což můžeme chápat jako chrápání s přestávkami dýchání během spánku.

Jak dlouho trvá, než obézní člověk, který se rozhodne se svou váhou něco dělat, pocítí první úspěch a to, že jdou kila dolů?
Nejdůležitější je definovat úspěch. Často je i úspěch, že se zastaví nárůst hmotnosti, nebo zlepší zdatnost. Pro obézního člověka je často důležitější ze zdravotního hlediska, zlepšení kompenzace cukrovky nebo i krevního tlaku, což se může projevit již v horizontu týdnů při poklesu jen o pár kilogramů.

Zaměřujete se také na děti a na dospívající nebo jen na dospělé?
Na pediatrické pacienty se zaměřovat nebudeme, naše poradna je určená pouze pro dospělé. Řešení obezity a nadváhy u dětí je složité a je často nutné ho řešit s celou rodinou.

Jako praktický lékař jistě víte, jak jsou na tom lidé z Litoměřic a okolí. Přibývá obézních lidí?
Trend je bohužel jednoznačný a myslím, že se nelišíme od zbytku České republiky, tedy přibližně 57 procent dospělé populace má nadváhu. Přímo obézních je 23 až 24 procent lidí. Přesná data ale za náš region nemám k dispozici.

Co podle vás stojí za tím, že obézních lidí přibývá?
Hlavními faktory jsou úbytek pohybové aktivity, sedavé zaměstnání či špatné stravovací návyky. Ty spočívají především v nepravidelnosti a častých návštěvách rychlých občerstvení. Dalším faktorem může být i stres, který dost často zajídáme.

Plavec Vojtěch Netrh (vlevo) a starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč
Starosta Litoměřic přijal mladého úspěšného plavce Vojtěcha Netrha

Jsou na tom Češi v tomto směru hůř, než třeba v jiných státech Evropy? Vyrovnáme se v počtu obézních lidí například Američanům?
Přesná srovnávací čísla nejsou k dispozici, nicméně se zdá, že Američané jsou na tom přeci jen o něco hůře než Češi, kteří se pohybují okolo průměru Evropské unie.

Lékárny jsou plné „zázračných pilulek“ na hubnutí. Co si o nich jako lékař myslíte?
Je třeba rozlišit volně prodejné doplňky stravy, které nemají prokázaný žádný klinický efekt na snížení hmotnosti. Naopak v posledních letech máme k dispozici velmi efektivní léky. Jedná se jak o tablety, tak léky podávané injekční formou. Nikdy jsme takový výběr k dispozici neměli. Ani jeden lék však není hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Mohou někomu v boji s přebytečnými kily tyto „pilulky“ pomoci?
Jednoznačně ano. Klíčové je správné načasovaní a jejich volba podle účinku. Léčba je vždy individuální. Tabletky není možné užívat pasivně. Pokud se totiž pacient nesnaží během léčby změnit i životní styl, což jde v průběhu léčby léky snadněji, opět se hmotnost vrátí zpět.

Co říkáte na diety, kdy se lidé snaží zhubnout a vysadí z jídelníčku například pečivo nebo veškeré přílohy v podobě těstovin, brambor nebo rýže?
Strava by měla být pestrá a vyvážená. Tyto nízkosacharidové diety, takzvané ketodiety rozhodně nemohu doporučit.

Na křižovatce v Siřejovické ulici v Lovosicích postaví ŘSD kruhový objezd.
V Lovosicích vzniknou nové okružní křižovatky. Mají zabránit častým nehodám

Z jakého důvodu?
Poslední studie z Lancetu (The Lancet je recenzovaný obecný lékařský časopis. Patří k nejstarším, nejprestižnějším a nejznámějším obecným lékařským časopisům na světě, pozn. redakce) z roku 2018 ukazuje, že lidé, kteří užívají významně méně sacharidů, umřou dříve. Naštěstí takovou dietu většina lidí dlouho nevydrží.

Měl by se zdravý jídelníček odvíjet i od ročního období? Třeba tím, že se člověk zaměří spíše na sezónní potraviny?
Strava by měla být vyvážená celoročně, nezávisle na ročním období, ale pochopitelně s výhodou v létě a na podzim je vhodné využít čerstvé domácí ovoce a zeleninu.

Má na obezitu nějaký vliv genetika?
Jednoznačně. Naše geny kódují postavu, což znamená, že i ti štíhlí to mají často geneticky dané. To ale neznamená, že každý v sobě nemáme nějakou rezervu a prostor pro zlepšení. I proto je třeba včas využít všechny možnosti v léčbě, léky nebo chirurgickou léčbu.

Zdeněk Janata
• MUDr. Zdeněk Janata otevřel novou obezitologickou poradnu v Tylově ulici v Litoměřicích.
• 57 procent dospělé populace u nás má nadváhu. Přímo obézních je 23 až 24 procent lidí.
• Strava by měla být pestrá a vyvážená. Nízkosacharidové diety, takzvané ketodiety, MUDr. Janata rozhodně nedoporučuje.