Vlak složený ze 14 zrekonstruovaných vagonů stojí na nádraží v Roudnici a je volně k prohlédnutí. Tuto možnost budou mít zájemci až do neděle 19. listopadu, a to ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou a o víkendu mezi 9. a 16. hodinou. Zdarma.

Další podrobnosti o Legiovlaku a jeho zastávkách najdete na stránkách spolku Československá obec legionářská.

Jde o letošní 30. zastávku Legiovlaku na putování po České republice.

Souprava představuje vojenský ešalon, čili vojenský transport. „Těmito vlaky se desetitisíce československých legionářů přepravily v letech 1918-1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky,“ vysvětluje spolek Československá obec legionářská, který Legiovlak zakoupil, sestavil a provozuje.

Je cennou, doslova hmatatelnou ukázkou klíčových částí československých dějin.

Babička roku 2023 Pia Bůžková
Babička roku je z Litoměřic. S harmonikou a kamarádkami strhla celý sál ke zpěvu

Návštěvníci si mohou prohlédnout vybavení vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. „Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií,“ upozorňují členové spolku.

Komentované prohlídky pro veřejnost se konají ve všední dny od 14 hodin, o víkendech pak každou celou hodinu.

Mohlo by vás zajímat: Šéf litoměřické zubní kliniky: Pohotovost neudržíme, kraj a město nespolupracují

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín