Stala se tak jedním z prvních lidí, kteří do lednice přispěli. Darované potraviny budou dostávat obyvatelé Domova pro matky s dětmi ČCE Diakonie v Litoměřicích.

„V boji proti plýtvání potravinami jsme se nechali inspirovat vznikající neziskovou organizací Veřejná lednice se stejnojmenným projektem. Rozhodli jsme se ale uskutečnit vlastní projekt s názvem Lednice potřebným, který naplní záměr neplýtvat jídlem a současně umožní veřejnosti pomoct lidem v nouzi," řekla k projektu, který byl v pátek dopoledne slavnostně zahájen, ředitelka Brychtová.

Pokud se nápad s lednicí uchytí, budou potraviny z ní později distribuovány i k dalším odběratelům potravinové pomoci v Litoměřicích, jako je například Dětský domov a Školní jídelna, Kontaktní centrum ČČK, Azylový Dům Naděje nebo litoměřický Klokánek.

Lidé do lednice mohou darovat jakékoliv zdravotně nezávadné potraviny s neporušenými obaly, a to od mléčných výrobků, čerstvého ovoce či zeleniny, vakuované uzeniny, až po trvanlivé výrobky, jako je rýže, luštěniny, těstoviny či konzervy.

„Z důvodu těžko kontrolovatelné nezávadnosti vajec, které bývají často zdrojem nákazy salmonelou, jsme se rozhodli vajíčka nepřijímat. Pro trvanlivé potraviny bude k jejich uložení sloužit vyhrazená police vedle lednice.

Potraviny, u kterých je vyznačeno ,,datum spotřeby do", je nutné do lednice přinést nejpozději den před vypršením lhůty tak, aby se včas dostaly do rukou klientů. Potraviny, u nichž je vyznačena minimální trvanlivost, je vhodné darovat co nejblíže k datu této uvedené minimální trvanlivosti," dodala Radka Brychtová.