Litoměřické vánoční trhy, které budou probíhat v termínu 9. - 23. prosince 2022, by se bez vánoční výzdoby neobešly. Naštěstí hrají do karet občanům Litoměřic hned dva faktory. Došlo k výměně svítících ozdobných prvků za LED osvětlení a město má prozatím nasmlouvané relativně nízké ceny energií. „Otázku šetření samozřejmě s vedením města probíráme. V případě vánoční výzdoby máme osvětlení tvořené z LED prvků, což znamená, že odběr energie to nijak zásadně nezatíží. Navíc máme prozatím nasmlouvané dobré ceny, takže litoměřické občany rozhodně o vánoční výzdobu neochudíme,“ řekla mluvčí Litoměřic Eva Břeňová. Litoměřice tak nepřijdou ani o tradičně nasvícený vánoční strom. Chybět nebudou ani slavnostní vstupní brány, dřevěné stánky či světelné dekorace.  

V Libochovicích však řeší, kde ušetřit. Už před několika měsíci starosta Miroslav Zůna Deníku sdělil, že obec kvůli zdražení energií bude muset hledat další způsoby, jak snížit energetickou náročnost obce. Situace se s blížícími se Vánoci nezměnila. „Požadavek na snížení energetické náročnosti máme delší dobu. Vánoční výzdobu sice máme v LED provedení, přesto hledáme další úspory,“ řekl starosta Zůna.

Ilustrační foto.
Libochovice řeší drahé energie. Plavecký bazén čeká na zásadní rozhodnutí

Ani v Roudnici nad Labem by místní neměli zaznamenat zásadní omezení vánoční výzdoby. „Máme vše úsporné, ale samozřejmě, pokud bychom našli způsob jak ušetřit, tak ho využijeme. Hlavní tah bude osvětlený jako kterýkoli jiný rok. Vánoční osvětlení mají na starosti městské technické služby,“ konstatoval starosta Roudnice nad Labem František Padělek. „Během dvou sezón jsme zmodernizovali vánoční osvětlení tak, že díky LED prvkům ušetříme 60 % dříve spotřebované energie. To znamená, že není důvod sváteční výzdobu v Roudnici omezovat,“ doplnil starostu ředitel městských technických služeb Martin Chudoba.

Drahá energie donutila města k přehodnocení energetických nároků a přejít na spotřebiče s nízkým příkonem. Podobné kroky bylo možné udělat před řadou let, ale teprve současná situace donutila města více se zaměřit na šetření. LED žárovky předstihly v účinnosti ty klasické už v roce 2002.

Vánoční osvětlení je déky LED prvkům levnější.Vánoční osvětlení je díky LED prvkům levnější.Zdroj: Deník/Topi PigulaProč je LED energeticky výhodný
Zkratka LED pochází z anglického Light-Emitting Diode, česky elektroluminiscenční dioda či světelná dioda. Její elektrický příkon je oproti klasické žárovce výrazně nižší díky tomu, že nefunguje na principu rozžhaveného wolframového vlákna, jako je tomu u klasické žárovky, ale na principu elektroluminiscence. To znamená přeměnu elektrické energie přímo na světlo a nikoliv teplo. Proto LED žárovka nepotřebuje tak vysoký příkon. V porovnání s wolframovými žárovkami ušetří LED diody až 90 % energie. Výkony LED se mohou podle jednotlivých výrobců drobně lišit.

Elektrický příkon žárovky je údaj o okamžité spotřebě elektrické energie žárovky. Udává se v jednotkách Watt (W). Pokud svítí žárovka o příkonu 100 W, spotřebuje za hodinu provozu 100 W. Za 10 hodin svícení „propálí“ 1 kilowatthodinu. LED žárovka s příkonem 10W spotřebuje za hodinu provozu 0,01 kWh, ale světlo vyzařuje jako stowattová.