Ředitel lázní František Och uvedl, že zařízení přijímá pouze pacienty v rámci léčebných pobytů. A to jak samoplátce, tak i klienty na léčebné pobyty hrazené ze systému zdravotního pojištění.

„Velmi by nám pomohlo otevření i neléčebných, tedy wellness pobytů, které čekáme snad už během května,“ poznamenal Och s tím, že fungování lázní se řídí přísnými hygienickými pravidly.

„Podmínky poskytování léčebně rehabilitační péče v balneoprovozu jsme nastavili tak, aby se omezilo potkávání lidí. Klienti jsou, pokud nesdílí společnou domácnost, ubytováni samostatně. Namísto rautových stolů jsou hosté obsluhováni,“ popsal upravený režim ředitel a dodal, že pacientům je ihned při příjezdu změřena teplota a během celého pobytu je sleduje lékař.

Resort Lázně Mšené osiřel. Poslední pacienti ho opustili v polovině týdne.
Lázně Mšené opustili poslední pacienti. Zařízení bojuje o přežití, počítá ztráty

Důraz se klade také na omezení návštěv blízkých či příbuzných v zařízení a doporučeno není hostům ani cestování po okolí. Samozřejmostí je používání ochranných pomůcek a dezinfekce.

„Nastavení podmínek v našich lázních nebyl žádný problém, protože už na přelomu února a března jsme bez čekání na nařízení a rozhodnutí vlády sami připravili bezpečnostní plán podmínek pro naše pracovníky i klienty, který jsme zaváděli většinou dříve, než to vyšlo jako povinnost,“ doplnil ředitel.

Špatné časy zdaleka nekončí

Na konci minulého týdne pobývalo v Lázních Mšené zhruba dvacet pacientů. To je vzhledem ke kapacitě 255 lůžek podle Ocha problém. „Těžce ztrátové dny samozřejmě neskončily vládním otevřením lázní, naopak máme obavy, že ty špatné časy teprve přijdou. Na druhou stranu máme skvělý tým zaměstnanců, na který jsem hrdý a spoléháme se i na naše věrné klienty, kteří už v den ohlášení znovuotevření lázní začali sami volat a rezervovat si termíny,“ vyjádřil optimismus Och s tím, že ztráty za polovinu března a prakticky celý duben jdou do několika milionů korun.

„Horší je, že nikdo dnes neví, zda to tímto skončí. Lidé se venku a doma často chovají, jako kdyby bylo již vyhráno. Mám strach, aby se situace neopakovala, nebo aby někdo i přes hygienická opatření nezavlekl nákazu k nám,“ doplnil ředitel mšenských lázní.

Domov U Trati v Litoměřicích
V litoměřickém Domově U Trati končí plošná karanténa

Ministerstvo zdravotnictví povolilo přijímat pacienty do léčebně rehabilitační péče od minulého úterý, 28. dubna. Důvodem je příznivý vývoj onemocnění covid-19. Mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová připomněla, že preventivním opatřením k eventuálnímu šíření nákazy je zákaz poskytování skupinových léčebných procedur s účastí nad 5 osob. „Skupinu může tvořit jeden zdravotnický pracovník a maximálně 4 klienti,“ vysvětlila mluvčí.