Neutěšená situace s přechodem přes Pokratický potok lidem vadí. Není divu. K potoku se dostanou po novém chodníčku a schodech, pak je ale čeká balancování po zablácených prknech. Ta nahradila předchozí provizorium - rovněž prkna. „Původně tady byla lávka udělaná svépomocí, která byla hodně využívaná. Nové schody k lávce byly postavené během jednoho nebo několika málo dnů. A od té doby se tady nic neděje,“ řekla jedna z místních obyvatelek, která tudy prochází denně. Původní lávku zmiňuje i mladá maminka Pavlína Koulová. „Já už tady chodím výjimečně, ale než jsme se odstěhovali, tak jsem po provizorním přechodu chodila přes potok často. A vůbec to nebylo bezpečné,“ vzpomněla Koulová.

Všichni oslovení kolemjdoucí se shodují na tom, že současný stav trvá jeden a půl až dva měsíce a podivují se přerušení stavby. „S opravou začali zhruba v polovině října a nové schody vypadají super. Lávku využívají děti docházející na 7. ZŠ a nejen tam,“ vysvětlila reportérovi Deníku Petra Škorničková, ale zároveň poznamenala, že přechodem vzniká jiné, tentokrát dopravní riziko. V místě navazující na schody totiž chybí vyznačený přechod přes silnici. „Přechod je dole u závor a nadchod u Družby, s novou lávkou by byl skvělý i nový přechod pro chodce,“ poznamenala Škorničková. Od budoucí lávky je to k nejbližšímu přechodu 200 metrů.

Úplně vyschlé koryto Pokratického potoka.
VIDEO: V Litoměřicích zmizel Pokratický potok. Horko ho docela vysušilo

To, že původní provizorní lávka přestala být bezpečná a město si bylo rizika vědomo, potvrzuje i mluvčí Litoměřic Eva Břeňová. „Na tomto místě neznámý autor instaloval o své vlastní vůli před lety dřevěné prkno – „lávku“, které postupně ztrouchnivělo a pohyb po něm se stal nebezpečný. Bohužel se jej za tu dobu naučilo využívat hodně lidí včetně dětí,“ uvedla Břeňová.

Město se situaci snažilo řešit a oslovilo majitele pozemku, kterým je Povodí Ohře. Následně se iniciativy ujali pracovníci odboru územního rozvoje. Aktuálně se čeká na udělení stavebního povolení na lávku, ke kterému je potřeba získat stanoviska stavbou dotčených orgánů. „Prozatím tedy byly realizovány stavební úpravy daného místa, které vyvrcholí montáží samotného mostku. Pevně doufáme, že se tak stane v průběhu prosince,“ přislíbila Eva Břeňová.

Napřímený tok se během přívalových dešťů stává nebezpečným.Napřímený tok se během přívalových dešťů stává nebezpečným.Zdroj: Deník/Topi PigulaPokratický potok
Pokratický potok je jedním z pravostranných přítoků Labe, který odvodňuje malé území na jižním úpatí Českého středohoří. Délka toku od pramene k ústí činí pouhých 7,2 km. Pramení na úpatí Dlouhého vrchu v nadmořské výšce přes 580 metrů nedaleko Nového Dvora a do Labe se vlévá v Litoměřicích. Část litoměřického toku je kanalizovaná. Napřímení toku znamená, že během přívalových dešťů se může stát nebezpečným. Zároveň se díky nízkým letním průtokům a vysokým teplotám a odparu občas úplně zmizí. K tomu došlo například v roce 2022.