Labská stezka, která v Ústeckém kraji měří 96 kilometrů, z toho je necelých 80 procent mimo silnice, patří k nejlepším turistickým produktům v kraji, což potvrzuje i řada místních i zahraničních ocenění. „Kraj do ní za deset let investoval více než 400 milionů korun a právě díky dokončení těchto dvou úseků dojde k propojení Ústeckého kraje se Středočeským. Stavba v Křešicích byla vysoutěžena za 45,17 milionu a druhá za 28,4 milionu korun. Oba úseky, jejichž zhotoviteli jsou společnosti PORR a Strabag, jsou spolufinancovány z IROP,“ uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Zdeněk Matouš.

Křešická trasa dlouhá necelé tři kilometry začíná u drážního viaduktu v Třebouticích, kde navazuje na dokončenou část cyklostezky z Litoměřic. Do Křešic vede po nově vybudované zpevněné komunikaci v těsné blízkosti řeky až k napojení na průtah silnice II/261. Má dva mostky, úplně nový přes Blatenský potok, část v Křešicích je vedena u Labe na třech opěrných zdích.

První Africké trhy sklidily v Litoměřicích pochvalu.
OBRAZEM: Africké trhy přivezly do Litoměřic exotiku

„Je škoda, že se úsek kvůli jednomu nevykoupenému pozemku nepodařilo celý vést podél řeky, proto musely vzniknout dva přechody přes silnici - u hřbitova a u motorestu. Tři metry široká stezka v Pražské ulici bude rozpůlena vodorovným značením, jedna pro chodce, druhá pro cyklisty. Věřím, že uživatelé se budou navzájem respektovat,“ sdělil starosta Křešic Michal Mančal. „Ceníme si toho, že investor a zhotovitel nám vycházel vstříc při prosazování našich požadavků, změn a doplňků, jako bylo například napojení stezky na naše komunikace, řešení problémů s dešťovou kanalizací či vybudování nového parkoviště u hřbitova,“ dodal.

V těchto dnech zhotovitel dokončuje stavební část stezky, v Pražské ulici dodělává dláždění chodníku. Pak přijde na řadu asfaltový koberec. Do konce roku se stihne kolaudace a předání stezky do provozu. Dvě třetiny stezky bude krýt asfalt, zbytek zámková dlažba bez drážek.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil se zúčastnil v neděli 18. října malého pietního shromáždění na národním hřbitově v Terezíně.
OBRAZEM: Oběti nacistické perzekuce uctili v Terezíně tichou vzpomínkou

Na území kraje zbývá dokončit poslední část Labské stezky. „Ústecký kraj bude v nejbližší době hledat prostředky na dokončení posledního úseku z Nučnic k napojení na stezku vedoucí do Lounek,“ přiblížil mluvčí kraje Martin Volf. Hejtmanství zároveň plánuje vybudovat odbočku, která stezku propojí s obcí Okna.

Obnovy se dočká i značení na trase. „Po sezoně jsme značení, které tvoří 18 velkých informačních tabulí a 30 menších odbočných tabulek, zkontrolovali a nyní plánujeme jejich údržbu, aby na novou sezónu byly v dobrém stavu,“ popsal Michal Horáček z Destinační agentury České středohoří.