Jen co si vedoucí z Domu dětí a mládeže Rozmarýn vydechli po příměstských táborech, už jim začíná nová šichta.

Letos příspěvková organizace města Litoměřice otevře 74 kroužků. Dnes od 13 do 17 hodin je představí na dopravním hřišti v Jiráskových sadech i novým zájemcům.

Chystá se sem také čerstvý prvňák Ondra. „Budu pro něj hledat něco technického. Sport mu moc neříká,“ povzdechla si včera na náměstí plném školáků jeho mladá maminka.

Klukům jako Ondra se dnes představí nový pedagog Rozmarýnu Vladimír Salai. Během školního roku s nimi bude hrát počítačovou hru Heroes of the storm. Kreativnějším bude pomáhat s tvorbou videí na YouTube. V Jiráskových sadech potkáte i Václava Bayera, který bude s malými nadšenci pokračovat v hraní Minecraftu.

Technický klub mládeže ukáže, jak funguje 3D tiskárna, rodičům předškoláků se představí logopedický kroužek Povídálek.

Ředitelka zařízení Zuzana Bendová na akci očekává až tisícovku dětí.

Rozmarýn funguje už 21. rokem, k červnu měl 1135 registrovaných. Kroužky pořádá i v tělocvičnách základních škol. V hlavním sídle na Plešivecké ulici se v létě rekonstruovaly podhledy a okna, v tomto týdnu dělníci dokončí novou fasádu.

Opravu schodů a střechy mají ještě před sebou, Rozmarýn ale s kroužky začne v půlce září, jak je zvykem.

Kvůli rekonstrukci dům dětí a mládeže otevřel menší počet letních příměstských táborů. Děti si je však užily stejně jako třeba tábory v Chorvatsku, na Lhotsku a v Krkonoších. „Měli jsme jenom jeden úraz. Dívka lezla, kam neměla, a zlomila si zápěstí,“ ohlíží se ředitelka Rozmarýnu.

Letos poprvé budou moct rodiče přihlašovat děti i on-line na webových stránkách Rozmarýnu. „Ale až po dni otevřených dveří, v některých případech až po informativních schůzkách jednotlivých kroužků. Ty se budou konat 11. září,“ upozorňuje Bendová.

Včera otevřel dveře roudnický Dům dětí a mládeže Trend. Do budovy v Jungmannově ulici dorazilo spoustu malých zájemců. „Někteří přišli dokonce před školou,“ smála se ředitelka Jarmila Vošahlíková.

Nově se můžou přihlásit do kroužků psaní blogu nebo si vyzkoušet moderovat v rádiu. Trend, který měl loni kolem osmi set registrovaných, letos otevírá i osm kroužků vaření.

Jaroslav Balvín