Z tabulek je možné se dočíst, že třeba majetková či násilná trestná činnost se snížila skoro trojnásobně. Naopak 2,5krát přibylo přestupků proti veřejnému pořádku. „Za snížením kriminality ve Štětí stojí souhra více faktorů. Část pachatelů, kteří opakovaně překračovali zákon, se podařilo zadržet. Vzniklo několik nových vyhlášek a městu se několik posledních let daří i v oblasti prevence kriminality,“ konstatuje místostarosta města Miroslav Andrt.

I přes zveřejněné statistiky však nevidí většina obyvatel města situaci tak optimisticky. Na internetových fórech se v souvislosti s kriminalitou často opakují témata obtěžování, výtržnosti a vandalismus. „Ve Štětí je stále více cizinců a nepřizpůsobivých občanů. Člověk, respektive ženská, aby se skoro bál jít na nákup. Ani si moc nedovedu představit, že bych tu měla vychovávat dítě,“ říká Veronika Šámalová.

Problémy především se zahraničními dělníky potvrzuje i Martin Hrůza, který pracoval jako ostraha v Tescu. „Krádeže byly na denním pořádku, stejně tak i výtržnosti. Často totiž chodili nakupovat opilí. Zaznamenal jsem i obtěžování zákaznic ze strany nakupujících cizinců,“ líčí Hrůza.

Nepříjemný zážitek sexuálního charakteru měla při nákupu v Tescu i Lenka P. „Jednou v podvečer mě ve frontě osahával jeden z cizinců. Nebylo mi to příjemné, ale když jsem se poměrně hlasitě ohradila, přešel k jiné pokladně,“ popisuje Lenka.

Problémů je víc

Facebookovou skupinou města nově hýbe i případ sexuálně nevhodného chování delikventa před slečnou po cestě ke štětskému nádraží.

Post z facebookové skupiny města Štětí

Druhým žhavým tématem je vandalismus na labském nábřeží, kdy nově instalovaný dřevěný mobiliář dětského hřiště vydržel nezničený zhruba dva týdny.

Podle Zdeňka Cuchého pověřeného řízením městské policie je problém v tom, že se lidé často bojí podobné věci nahlásit s tím, že to policie nevyřeší nebo že přijede pozdě. „Městská i státní policie je tu od toho, aby tyto problémy řešila. Na ulici si sice vyslechneme mnoho případů, ale pokud je občané neohlásí, je pro nás těžké na ně reagovat a řešit je,“ tvrdí Cuchý.

„Městská policie musí reagovat i na anonymní oznámení. A i když vyjede hlídka třeba zbytečně, je to lepší než neudělat nic,“ říká místostarosta Andrt s tím, že pokud budou lidé k okolnímu dění lhostejní, delikventi si budou dovolovat stále víc.