Litoměřice: Koalici možná sestaví ODS

Litoměřice - Koaliční jednání v Litoměřicích intenzivně pokračují. Podle informací Deníku by mohla být u konce v závěru tohoto týdne, kdy se může zrodit nová koalice. I když velmi těsně zvítězilo ANO 2011, možná se ocitne v opozici. Koalici se totiž pokouší sestavit i ODS, která získala stejný počet křesel v zastupitelstvu jako ANO.

Obě strany nyní hledají podporu u menších uskupení. „Je to nyní na dvou stranách, které drží trumfy. Bude záležet na nabídkách," uvedl Vladimír Kestřánek, nový zastupitel za ČSSD, která získala dva mandáty. S oběma stranami bude jednat také Jiří Landa, který se do zastupitelstva dostal jako jediný zástupce KDU-ČSL. „Zatím nejsem pevně rozhodnut," řekl v pondělí Deníku.

Ambice na starostu mají oba lídři

Roudnice nad Labem - Z koaličního namlouvání v podřipské metropoli prosákly na veřejnost první přísně utajované informace. Logicky jako první usedli k jednacímu stolu představitelé dvou nejúspěšnějších stran. „Mohu to potvrdit, ale výsledek zatím komentovat nebudu. Jednat budeme i s dalšími stranami. Počkejte si, až bude vše stvrzeno podpisem," uvedl Vladimír Urban, lídr sdružení Společně pro Roudnici.

Zajímavé bude střetnutí o post starosty, o který se utkají oba lídři. Pro Vladimíra Urbana, který získal absolutně nejvíc hlasů, by to měla být samozřejmost, ale ve hře může být i lídr ANO 2011 Jiří Řezníček, který se ještě před komunálními volbami netajil při rozhovoru na stránkách studentského časopisu roudnického gymnázia, kde učí, stejnými ambicemi.

Výsledek voleb nikdo nenapadl

Lovosice - První náznaky o možném kupčení s hlasy voličů se v Lovosicích objevily už dva dny před začátkem voleb. Současné vedení města v čele se starostkou Lenkou Lízlovou proto následně podalo u policie oznámení o podezření na spáchání trestného činu. Žádné další kroky v tomto ohledu město podnikat zatím nechce. „Čekáme na závěry policie. Pokud vím, výsledek voleb dosud nenapadl ani nikdo jiný," vzkázala starostka Lenka Lízlová. Policisté věc stále prověřují, šetření zatím neuzavřeli. Podat k soudu podnět na zneplatnění voleb je možné do deseti dní od vyhlášení výsledků, tedy do 24. října.


Motl porazil i svého lídra

Lovosice - Reprezentační házenkář Jiří Motl se v Lovosicích jako jediný z kandidátky TOP 09 a nezávislých dostal do tamního zastupitelstva. Ze čtvrtého místa o šest hlasů přeskočil i lídra kandidátní listiny Zdeňka Šorala. V minulém volebním období nastoupil Motl do lovosického zastupitelstva jako náhradník až v jeho průběhu. „Důvěra voličů mě samozřejmě těší, ale mrzí mě, že jsme neobhájili všechny tři nebo aspoň dva mandáty z minulého zastupitelstva," řekl Motl. Zároveň připustil, že vliv na jeho zvolení mohlo mít i to, že je populárním sportovcem a hvězdou extraligových házenkářů Lovosic. „Nedá se to říct úplně jednoznačně, ale házená v tom nějakou roli asi také sehrála," uvedl.

V Lovosicích volby jasně vyhrálo hnutí ANO 2011, které získalo 12 z 25 míst v zastupitelstvu. To teď začíná jednat s dalšími subjekty. „ANO zaznamenalo drtivé vítězství. Po době strávené v opozici bych se ale rád za svoji stranu také podílel na rozhodování o dění na lovosické radnici," řekl Motl. Z házenkářského klubu uspěl i sportovní manažer Vojtěch Srba, který obhájil svůj mandát za ODS a navíc s největším počtem hlasů poskočil do čela kandidátky.

Straškovští zastupitelé omládli

Straškov-Vodochody - Do obecních voleb letos přihlásily své kandidátky čtyři subjekty. K Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, SNK Evropští demokraté a KSČM přibyla Změna pro občany. Z patnáctičlenného odstupujícího zastupitelstva se do nového prosadilo osm kandidátů. Nové zastupitelstvo výrazně omladilo a nejspíše bude průměrným věkem 40 let patřit mezi nejmladší v regionu. Překvapivě nejmladší průměr 33 let mají zástupci KSČM. Absolutně největší počet hlasů získal Ondřej Švec z hnutí, který byl už v minulém zastupitelstvu, a protože byl lídrem strany, bude dnes spolu se svými spolustraníky vyjednávat s dalšími stranami o vytvoření koalice a také kandidovat na post starosty. Dosavadního starostu Jana Bartoně a lídra SNK Evropští demokraté posunuli voliči křížkováním až na 3. místo.

Nejvíce křížků získal Ladislav Chlupáč

Litoměřice - V letošních komunálních volbách v Litoměřicích získal nejvíce preferenčních hlasů stejně jako před čtyřmi lety Ladislav Chlupáč (ODS). Volební účast v Litoměřicích dosáhla pouhých 37,79%. Před čtyřmi lety byla vyšší o dvě procenta. Volby ukázaly, že litoměřické zastupitelstvo bude v následujících letech pestřejší. Ve sboru zasednou zástupci hned devíti subjektů (dosud jich bylo sedm).


Kultura:

Muzeum otevřou veřejnosti

Po dvou letech bude v pátek 31. října od 13 hodin v rámci Dne otevřených dveří zpřístupněno veřejnosti Vodárenské muzeum u úpravny vody Vrutice. Expozici, která byla otevřena v roce 2003 po rekonstrukci tehdy stoleté bývalé čerpací stanice, jež zásobovala vodou z pozemních vrtů Litoměřice, obhospodařuje Severočeská vodárenská společnost. Objekt byl po opravách zapsán do katalogu památek.


Krimi:

Řešili 5 nehod

Dopravní policisté v regionu vyjížděli o víkendu k pěti dopravním nehodám, při nichž utrpěly dvě osoby těžká zranění. Celková škoda je odhadnuta na 377 tisíc korun. Hlavními příčinami nehod bylo nedání přednosti v jízdě. Dechové zkoušky na alkohol byly negativní.

Chytili opilce za volantem

Ve večerních hodinách se Roudnicí projížděl opilec. Měl však smůlu, protože jej v Komenského ulici zadrželi strážníci. Ti zjistili, že jde o 30letého muže z obce Záboří. Kontrolou potvrdili, že je muž skutečně pod vlivem alkoholu. Dotyčný byl předán k dalším opatřením Policii ČR.