Dnes má krajské zastupitelstvo rozhodnout o žádosti roudnické radnice na podporu dětské pohotovosti. Neinvestiční dotace 610 tisíc by městu umožnila nasmlouvat službu u Podřipské nemocnice. Krajský úřad to už jednou zamítl a město nemá moc šancí ani teď. Žádosti nedoporučuje vyhovět krajský odbor zdravotnictví. Zavedená podpora jediné dětské pohotovosti v okresu v Litoměřicích mu přijde dostatečná.

I kdyby město dotaci dostalo, znovuotevření pohotovosti aspoň o víkendech a svátcích po víc než čtvrtleté pauze stejně jisté není. Vedení roudnického špitálu totiž obnovení služby podmiňuje i vyřešením nedostatku doktorů. Už dřív oslovených praktických lékařů z regionu se však chce znovu zeptat, až pokud kraj kývne. „Je nutné si uvědomit, že i přes jejich předběžný příslib to s přihlédnutím k čtyřměsíční časové prodlevě může být obtížné,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Krajník.

Ilustrační foto.
V roudnické porodnici se letos narodilo historicky nejvíc dětí

Dětskou pohotovost v Podřipské nemocnici loni využilo kolem dvou tisíc pacientů hlavně z Roudnice a ze Štětí. Její zavření od začátku února přidělává práci litoměřickému špitálu. Od ledna do března evidoval nárůst dětských pacientů na pohotovosti z Roudnicka, ale i ze vzdálenějšího Štětí, Libochovic či Mšeného-lázní. „Jde často o nárůsty na úrovni násobků,“ řekla mluvčí litoměřické nemocnice Naděžda Křečková.

„Nejvíc pacientů je z Roudnice,“ doplnila Křečková s tím, že špitál nápor nových malých pacientů zvládá.

Věc leží na srdci především roudnické radnici, která přislíbila udržet dětskou pohotovost stejnou částkou jako kraj. V lednu přesvědčovali zástupci města vedení kraje, aby jejich žádost předložilo zastupitelům. Materiál se však k jednání na konci února nedostal. Vedení Roudnice to mrzelo.

Stará pila s lávkou 1904.
V Roudnici je neznámý ostrov. Kde se vzal?

„Je nám líto, že jednání s hejtmanem a jeho náměstkem pro zdravotnictví i úsilí nemocnice přišlo vniveč. Po náročných přípravách se podařilo předjednat lékaře, kteří by za nových podmínek drželi služby dětské pohotovosti. Nepřidělení dotace teď znamená další zbytečné komplikace,“ byl rozladěný místostarosta Jiří Řezníček. Radnice pak usilovala, aby se jednací bod na kraj vrátil. Stát se tak má dnes.

VÍC NÁTLAK NEŽ ŽÁDOST

Vyhlídky na dotaci nejsou moc růžové také proto, že se kraji nezamlouvalo, jak špitál svou žádost formuloval. V tiskové zprávě ze začátku ledna totiž vzbuzoval dojem, že jí krajský úřad na dětskou pohotovost dřív přispíval a nyní s tím chce skončit. „Abychom prokázali dobrou vůli k zajištění těchto služeb, pokračuje pohotovost pro děti a dorost i v první polovině ledna,“ avizoval Krajník s tím, že věří, že dojde k dohodě s krajem.

„Roudnická nemocnice její provoz nabízela dlouhodobě jako službu související s provozem dětského oddělení bez finanční a organizační podpory ze strany kraje. Ukončení této služby je tedy plně jejím rozhodnutím,“ reagovala vzápětí krajská mluvčí Lucie Dosedělová.

Na úpatí památné hory Říp opět probíhá tradiční Řípská, nebo také Svatojířská pouť
OBRAZEM: Kolotoče, obraceče i létající sloni. Tradiční Řípská pouť jede!