Majitelé kol by si na své dopravní prostředky měli dávat dobrý pozor. Nezajištěné kolo přímo vyzývá ke krádeži. Zájem je i o starší bicykly.

„Nejčastěji se jedná o běžná jízdní kola sloužící k denní potřebě většinou starších obyvatel," uvedl vedoucí Městské policie Štětí Zdeněk Cuchý. „Lidé by si na svá kola měli dávat dobrý pozor. Zabezpečení je samozřejmě prioritou. Mnohdy však majitelé kol na tato doporučení nedbají, kola zanechají volně 
u restaurací nebo na odkládacích místech," upozornil strážník Městské policie (MP) Třebenice Tomáš Rotbauer.

Kontroly kol u Lovosic.Způsobů, jak svá kola zabezpečit, je hned několik. Poměrně novou možností je čipování.  Čip, který se registruje na internetu i s údaji o majiteli čipovaného kola, se vloží pod sedlo. Unikátní kód čipu je následně možné přečíst pomocí speciální čtečky. Kód prozradí majitele kola. Na čip přitom upozorňuje štítek umístěný za rámem. „Čipování kol je prevence sama o sobě. Čipované kolo je opatřeno nálepkou a tato skutečnost může pachatele od krádeže odradit," vysvětlil Zdeněk Cuchý.

Pokud ke krádeži kola i přes toto opatření dojde, zavede jej policie  do databáze jako ukradené.  Při kontrolách zastaváren nebo i přímo na ulici pak mohou policisté takové kolo odhalit. „V létě vždy probíhají akce, které kromě posouzení bezpečnosti kontrolují také kola. Tyto aktivity již dopomohly k navrácení odcizených kol jejich majitelům," informoval strážník Rotbauer.

Kontroly kol u Lovosic.„Nejlepší prevencí však je, že cyklisté budou mít kolo odpovídajícím způsobem uzamčené u pevného předmětu a pokud možno stále na očích. Zejména pokud se jedná o značková kola s kvalitním příslušenstvím," vyhodnotil vedoucí MP Štětí Cuchý.

Nejvíce se na Litoměřicku ztrácejí kola v Lovosicích. Tam však také dochází nejčastěji k objasnění krádeží. Naopak nejhorší statistiky objasnění mají v Roudnici, kde se během tří let objasnily pouze dva případy.

Kde se v regionu nejvíce krade?

Odcizených/Objasněných
2011
Litoměřice:         29/7
Lovosice:         37/8
Roudnice n. L.:    20/0
Štětí:             18/3
2012
Litoměřice:         20/7
Lovosice:         24/17
Roudnice n. L.:    13/1
Štětí:            12/2