Lesní správce Petr Chvála potvrdil, že letošní opatření se nebudou nijak zásadně vymykat od těch loni používaných. Jde o vylamování a vystřihávání větví u na první pohled krásných stromků, které by lákaly zloděje. „Přírodě větve chybět nebudou, ale pokud stromek nebude hezký, nikdo si ho neodnese. Znehodnocení stromků prolamováním samotný růst neohrozí, jde jen o estetickou záležitost,“ konstatoval Chvála.

Vylamování potvrdil i revírník Petr Jeřábek. „Jde hlavně o atraktivní smrčky podél cest. Jedliček v revíru moc nemám a ty, co jsou, se schovávají mimo cesty v podrostu.“ I on potvrdil domněnku, že by současný nárůst cen mohl zvýšit množství lesních krádeží spojených s Vánoci. Podle lesáků se na Roudnicku dokonce na „sklizeň“ stromků specializovaly skupiny, které je dál prodávaly.

Věčná chamtivost

Jiný způsob prevence poskytuje chemický postřik. Ten sice stromy před krádeží neochrání, neboť nepříjemný zápach se rozvine až působením tepla, ale potrestá krádež a odradí od dalších pokusů. Nikdo nechce jezdit do lesa, aby si přinesl dřevinu, která mu doma způsobí špatně vyvětratelný smrad.

Vlna krádeží se rozvine až před Vánoci. „Zatím krádeže vánočních stromků hlášené nemáme,“ řekla spojovatelka Městské policie ve Štětí. „Krást se nebude proto, že se stromky zdražily, ale proto, že jsme v Čechách,“ zavtipkoval lesní správce v narážce na lidskou chamtivost, která se dostala až do proslavené reklamy, v níž tatínek krade stromek, zatímco holčička už vidí „to prase se zahnutými zuby nahoru“.

Pokud se podaří krádež prokázat, může se zlodějna prodražit. „Podle lesního zákona je poškozování dřevin trestné a je jedno, zdali se jedná o stromek metrový či pětimetrový. Maximální pokuta je podle zákona 15 000 korun,“ řekl referent státní správy myslivosti a lesů litoměřického městského úřadu Martin Košner. Podle něj by se nejspíš k horní hranici sazby nepřikročilo, ale i tak by byla pokuta výrazně větší než cena při případné koupi stromku.