Kvalitu koupacích vod pravidelně sledují krajské hygienické stanice. Jedná se o vybraná místa, kde se očekává více lidí, kterých je téměř 200 v republice.

Výsledky testování vody, které probíhá minimálně jednou měsíčně, najdete na interaktivní mapce na webu koupacivody.cz. Kvalita je jednoduše znázorněna pomocí pětistupnové škály.

GrafikaZdroj: Deník

Tip na koupání na Litoměřicku

Nejznámějším a největším přírodním koupalištěm je rybník Chmelař u města Úštěk ležícím na okraji Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Areál je vybavený dvěma upravovanými písčitými plážemi s pozvolným vstupem do vody, sprchami s pitnou vodou, WC, převlékacími kabinami, restaurací, stánky s občerstvením, atrakcemi pro děti.

Koupací oblast v příjemném prostředí se rozkladá na více než 67 hektarech. Na břehu jsou kempy a chatové osady s ubytováním pro rekreanty. Blízko je i hotel. Návštěvníci najdou v areálu sportovní areál s minigolfem, plážový volejbal, půjčovnu horských kol, hernu stolního tenisu i půjčovnu lodiček a šlapadel.

Lidé musejí dodržovat návštěvní řád. Vstup na koupaliště je možný jen s platnou vstupenkou (40 Kč dospělý, 20 Kč dítě). Je zakázáno koupání psů v jezeře i jejich volný pohyb na pláži.

Koupání lze spojit s prohlídkou městské památkové rezervace v Úštěku či s výlety po okolí, například na hrádek Helfenburk. Oblast je vhodná i pro cykloturistiku.