Na funkční letní koupaliště na Zálabí v Roudnici nad Labem si dnes vzpomenou už jen pamětníci. Poté, co v druhé polovině minulého století zaniklo, začalo na jeho místě zhruba před patnácti lety vznikat nové. Nikdy však nebylo dostavěno. Dokončení letního koupaliště je v podřipské metropoli často skloňované téma. Jeho budoucí možnou podobu roudnická radnice představila v uplynulých dnech. Se studií chtělo vedení města obyvatele seznámit i na středečním veřejném setkání. Účast byla však mizivá.

Jak přiblížil roudnický starosta František Padělek, projekt, který bude vycházet ze stávající studie, by radnice chtěla mít připravený v příštím roce. „Samotná realizace dostavby bude odvislá od finančních prostředků. Náklady se budou podle odhadů pohybovat řádově ve vyšších desítkách milionů korun. Konečnou částku upřesní až finální projekt,“ vysvětlil starosta s tím, že samotná dostavba koupaliště by měla trvat šest až osm měsíců.

Petr Hruschka z projektové firmy, která připravovala už podobu nedokončeného koupaliště, popsal, že některé jeho prvky budou při dostavbě využity a nebudou se odstraňovat. „Především z ekonomického hlediska je cílem využít co největší množství betonových konstrukcí, které byly postaveny okolo roku 2005. Průzkum nám ukázal, že to možné je. Bude se jednat o nedostavěný pětadvacetimetrový plavecký bazén a lávku,“ uvedl Hruschka s tím, že k provozu letního koupaliště poslouží také část technologie, která se používá v sousedním krytém bazénu.

Zmíněný plavecký bazén se čtyřmi dráhami bude průplavem propojený s rekreačním bazénem, kde návštěvníci koupaliště naleznou řadu vodních atrakcí. Jedná se například o divokou řeku, lanový most s pochozími prvky v podobě listů leknínu, vodní číši, chrliče či perličkové masážní prvky. Samostatný takzvaný dojezdový bazén budou mít prudké skluzavky a tobogán. Studie počítá také s dětským brouzdalištěm, které bude vybavené nerezovou skluzavkou, stříkacím zvířátkem, vodním ježkem nebo fontánou.

Hřiště pro děti i na sport, sprchy, převlékárny

Travnatý areál v okolí bazénů má doplnit také hřiště pro děti, plocha na plážový volejbal a také další prvky v podobě převlékacích kabin a sprch. Další sprchy, toalety, převlékárny a úložný prostor najdou návštěvníci v provozní budově, kde má být k dispozici i občerstvení.

Studie počítá rovněž s návrhem ohraničení zpevněné plochy okolo bazénů živým plotem, ve kterém bude několik vstupů s brody. Petr Hruschka vysvětlil, že oplocení je nutné proto, aby se zamezilo přímému vstupu bez předchozí očisty nohou a nanesení případných nečistot z trávníku do vody. Celý areál má být také propojený s vedlejším krytým bazénem, kam i v létě budou mít návštěvníci přístup.

Projektanti ve své studii počítají také s případnými povodněmi. Lokalita se totiž nachází v záplavové zóně řeky Labe. „Areál bude mírně vyvýšený a bazény budou se sníženou hladinou naplněné i přes zimu. Budou tedy neustále zatížené, s výjimkou doby, kdy se na jaře budou čistit. Kdyby náhodou povodeň přišla, tak v každém bazénu budou umístěny takzvané záplavové zátky, které vany zajistí tak, aby při velké vodě nebyly zdevastovány,“ doplnil Hruschka.

Na letní koupaliště čekají Roudničtí už řadu let. Přibližně před patnácti lety začal s jeho stavbou Český athletic club z Roudnice. Stavbu ale nedokončil. V roce 2016 získalo areál v dražbě město, jehož vedení se následně rozhodlo koupaliště na Zálabí dokončit. Realizace dostavby koupaliště byla v Roudnici tématem veřejné diskuze už před dvěma lety.

Původní bazén fungující v druhé polovině minulého století stavěli z velké části místní svépomocí v takzvané Akci Z.