Hlavním důvodem nevyužití venkovních bazénů je příliš proměnlivé počasí. Každodenní déšť lidi odradí a i přesto, že bývá zpravidla vystřídán slunečným a horkým odpolednem, nemají potřebu se zchladit.

„To, jestli otevřeme, záleží samozřejmě na počasí. Když je pěkný den, lidé chodí. V pondělí přišlo 250 návštěvníků a v úterý 350. Jindy je tu ale zcela prázdno. Zatím se sezona jeví jako jedna z nejhorších. Doufáme, že přijdou větší horka,“ říká vedoucí koupaliště v Litoměřicích Ladislav Beneš.

Celkové prodělky, způsobené špatným počasím, na koupalištích ještě nepočítají. „Je předčasné dělat nějaké závěry, sezonu hodnotíme vždy až po jejím skončení,“ vysvětluje Ladislav Beneš.

Špatné povětrnostní podmínky se provozovatelům skutečně prodraží. „Vzhledem k tomu, že jedeme na pitnou vodu, ještě jsme se ani zdaleka nepřiblížili částce za napuštění bazénu. Další finanční náklady stojí bazénová chemie a provoz čerpadel,“ stěžuje si vedoucí lovosických sportovišť Dana Berková.

I podle ní mají nyní koupaliště okurkovou sezonu. „Ačkoliv otevíráme pokaždé, jakmile jen trochu vysvitne sluníčko, návštěvnost je naprosto minimální. S výjimkou pár dětí z Lovosic a žáků krajského výběru ve fotbale, kteří jsou tu na soustředění, to tu zeje prázdnotou,“ doplňuje Dana Berková.

Vše zatím nasvědčuje tomu, že Lovosičtí budou mít opět ztrátový provoz. Loňskou sezonu zhodnotili jako ztrátovou a letos, podle Berkové, očekávají ještě větší ekonomický propad.

Podobná situace je i ve Štětí. Plavčík štětského koupaliště Libor Jeníkovský nám potvrdil, že i ve Štětí je návštěvnost zatím nevalná.

„Letos je to slabé. Lidé sice chodí, ale je to různé. Naše letošní rekordní návštěvnost byla 230 lidí, ale když je chladno, nepřijde nikdo. Snad se ale počasí brzy umoudří.“

V Roudnici zůstává koupaliště i nadále uzavřené. Od roku 2002, kdy bylo poškozeno stoletou vodou, není ještě opraveno.