Na skutečnost upozornila mimo jiné také ředitelka Hospice svatého Štěpána v Litoměřicích a zároveň předsedkyně Fóra mobilních hospiců Monika Marková. „Za kritické období březen a duben se námi sdružení poskytovatelé mobilní specializované paliativní péče postarali o 40 procent pacientů více než za stejné období v minulém roce,“ přiblížila Marková s tím, že svojí činností tak ulevovali a ulevují nemocnicím od přeplněnosti kapacity akutních lůžek na JIP či ARO.

„Právě pacienti domácích hospiců by bez našeho fungování byli hospitalizováni na akutních lůžkách,“ dodala Marková. Tým zdravotníků při litoměřickém hospici vykonávající péči o pacienty přímo v jejich domovech byl během koronakrize navíc oslabený o externisty, kteří v tu dobu nemohli pracovat jinde, než kde mají hlavní pracovní poměr. Ostatní proto museli pracovat více hodin a s větším nasazením.

„Naše kolegyně najezdila mezi návštěvami pacientů během jediného víkendu i 600 kilometrů,“ nabídla příklad ředitelka litoměřického hospice.

V Polepech na Litoměřicku padly první štoky chmele. Začala sklizeň
Většina chmelařů na Úštěcku se letos těší na nebývale bohatou sklizeň

Kromě zvýšeného objemu práce zdravotníků však litoměřický hospic zaznamenal také vyšší náklady na provoz a ztráty. „Například za léky jsme v období koronavirové krize zaplatili o 100 tisíc korun více než obvykle. Důvodem byla jejich cena. Ztráty počítáme i kvůli nemožnosti pořádat benefiční akce jako aukce nebo Běh pro hospic, který jsme z června přesunuli na říjen. Přišli jsme tím o zhruba 750 tisíc korun,“ doplnila Monika Marková.

Ta také v uplynulých dnech společně se zástupci Charity České republiky poslala otevřený dopis ministerstvu zdravotnictví, ve kterém jeho zástupce žádají, aby byl vyhlášený dotační program na mimořádné odměny pro pracovníky domácí hospicové péče nebo na úhradu zvýšených nákladů. Koordinátorka zdravotních aktivit Charity ČR Ludmila Kučerová uvedla, že vyšší náklady jsou spojené se zabezpečením ochrany pracovníků i pacientů a odráží se v nich nárůst cen ochranných pomůcek i léků.

Fotbalisté Štětí (červení) ilustrační foto
První část testů negativní, ve Štětí snad začnou tréninky

„Abychom se i nadále mohli starat o umírající pacienty a jejich rodiny, musíme zajistit bezpečnost našich zdravotníků a podpořit je. Věříme, že toto je priorita i ministerstva zdravotnictví,“ shrnula Kučerová.

Zpětnou vazbu na otevřený dopis zatím podle Moniky Markové Fórum domácích hospiců a Charita ČR nedostaly. Odpověď na otázku zda se bude vedení resortu zdravotnictví požadavkem na kompenzace pro domácí hospicovou péči zabývat, se zatím nepodařilo získat ani Litoměřickému deníku.