K modlitbě za spásu duše zemřelého se může připojit i veřejnost. Zádušní mše začíná v 16 hodin.

Skutečnost, že rekviem za Karla IV. bude v Litoměřicích sloužit právě kanovník kapituly, není náhodná. „Císař Karel nechal v roce 1349 zřídit kapitulní děkanství, kapitulu obdařil mnohými vinicemi a statky a rozšířil počet kanovníků až na 12 členů. Vzhledem k jeho zásluhám se sluší, aby litoměřická kapitula na jeho duši pamatovala ve výroční den jeho úmrtí a i jindy při bohoslužbě. A tak se i já chci v místech hradní gotické kaple, kde se zřejmě císař modlil při své návštěvě v Litoměřicích, připojit k zádušní mši za něho," říká kanovník Davídek.

Do hradní kaple se však i s ohledem na chystané vystoupení pěveckého sboru vejde jen omezený počet účastníků. „Pro ostatní bude průběh rekviem živě přenášen a promítán na plátnu v konferenčním sále hradu. Poběží i on-line přenos v regionální kabelové televizi," upozornila Anna Matulová, ředitelka Centra cestovního ruchu Litoměřice, které sobotní Advent v hradu pořádá.

Kromě rekviem za Karla IV. si budou moci návštěvníci akce zblízka prohlédnout v hradní kapli od 10 do 16 hodin repliku svatováclavské koruny zapůjčené ze státního hradu Karlštejn, která je součástí českých korunovačních klenotů. Zatímco prohlídka svatováclavské koruny bude zpoplatněna, zádušní mše i celý vánoční jarmark nikoliv. Připraven je po celý den bohatý kulturní program, tři desítky stánků s vánočně laděným zbožím, zvířátka na nádvoří hradu, občerstvení apod. 

„Přijďte si užít vánoční atmosféru v hradu,  zavzpomínat na osobnost krále Karla IV., s jehož jménem je historie Litoměřic pevně svázána, a v neposlední řadě využít jedinečné příležitosti k prohlídce svatováclavské koruny," zve ředitelka Matulová.

Eva Břeňová