Mezi stovkami kilogramů nedostatečně chlazených živočišných produktů byly krevety, drůbež a drůbeží díly, plátky sépie, mražená chapadla z chobotnice, krabí maso, pangasius a tuňák.

„Ve vozidle nebylo zapnuto mrazící zařízení. V jádru mražených potravin proto naměřili inspektoři od -3 °C do -8 °C, přičemž výrobcem stanovená teplota má být -18 °C,“ popsal Petr Vorlíček, mluvčí Státní veterinární správy (SVS). „Potraviny živočišného původu, u nichž je významně přerušený mrazírenský řetězec, nelze považovat za bezpečné. Veterinární inspektoři proto všechny rozmražené produkty znehodnotili obarvením a nařídili jejich bezpečnou likvidaci v asanačním podniku,“ dodal.

Dopravce čeká správní řízení. „Za porušení zákona o potravinách mu může být uložena sankce až do výše 10 milionů korun,“ upozornil mluvčí Vorlíček.

Celníci nechali zlikvidovat padesát hracích a výherních automatů.
Sbohem, pokušení. Celníci odvezli desítky zabavených automatů do šrotu

Veterinární inspektoři předali přepravci nedávno zveřejněný informační leták, který ve vietnamském jazyce informuje podnikatele o základních podmínkách pro přepravu potravin živočišného původu.

Na Litoměřicku bylo v posledních týdnech podobných případů už několik. Celníci a veterinární inspektoři kontrolují vytipované vozy především na dálnici D8. Na začátku září SVS informovala, že na totožném místě odhalila více než čtvrt tuny masa a párků, převážených v nevyhovující teplotě. Jen o pár dnů později to bylo více než 330 kilogramů drůbežího a kachního masa a mořských plodů na silnici II/261 v Litoměřicích. A stejný scénář se odehrál opět na dálnici D8, tentokrát u Petrovic na Ústecku, na konci října. Tam veterináři zabavili více než sto kilogramů drůbežích dílů, mořských plodů, plněných střev a masných výrobků balených v banánovém listu. Potraviny směřovaly z pražské tržnice SAPA do Německa a i v tomto případě přepravce nedodržel předepsané teplotní podmínky. 

Mohlo by vás zajímat: Zubní pohotovosti táhnou města i zubaři. Doloží-li ztráty, přispějeme, říká kraj

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín