Bývalý kravín v místní části Hrobců je zdevastovaný už dlouho. Jeho největší „poklad“ ale ze silnice neuvidíte. Tvoří ho 700 tun odpadních tekutin.

Statek v Rohatcích po revoluci získali restituenti, kteří utvořili společenství Agrozel. Areál nepředvídavě pronajali firmě, která sem začátkem 90. let odpadní látky navezla. Zapáchající zbytkové mastné kyseliny z ústecké Setuzy a stabilizační kaly z čistírny odpadních vod zatopily silážní jámy a vytvořily zemní laguny.

„Firma zaplatila tři nájmy, poté se vypařila. Odpady ne,“ poznamenává starosta Hrobců Petr Kříž. Žlaby za symbolickou korunu od Agrozelu vykoupila obec s tím, že dá areál do pořádku.

Ministr životního prostředí Richard Brabec uvolnil dotaci na likvidaci ekologické zátěže v Rohatcích na Litoměřicku. K ekologické likvidaci jsou zde tři plné silážní jámy ropných kalů.
FOTO: Ministr Brabec viděl tuk a kaly vykazující zvýšený obsah niklu a PCB látek

„Takovou spoušť jsem už dlouho neviděl,“ děsil se nad černajícími se jezírky v červnu ministr životního prostředí Richard Brabec, který se do Rohatců přijel podívat. Po víc než 25 letech se věci daly do pohybu. Ministerstvo se ve spolupráci s krajským úřadem rozhodlo poskytnout na likvidaci peníze z havarijního fondu.

Bylo načase. „S přibývající prodlevou mohlo dojít k zasažení podzemních vod, třeba v případě přívalových dešťů,“ upozorňuje Pavla Ivácková, mluvčí společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, která řešení ekologické zátěže vysoutěžila za částku nižší než dva miliony.

Firma převzala staveniště na konci minulého týdne a podle předpokladů zakázku dokončí už na konci ledna 2018. „Momentálně čekáme na výsledky vzorkování, které budeme znát asi za 10 dní. Pokud bude vše v pořádku, budeme postupovat podle plánu,“ popisuje Ivácková. Kaly bude společnost těžit bagrem nebo sacím bagrem, následně je naloží na nákladní automobily a odveze.

OPRAVA kaple probíhá již několik let.
Na opravě barokní kaple se pracuje po etapách šest let

Podobné ekologické zátěže jako v Rohatcích nejsou společnosti AVE neznámé. „Na zakázky tohoto typu jsme zvyklí a standardně je zajišťujeme. Můžeme ovšem říci, že celkový stav ekologických zátěží v České republice se stále zlepšuje,“ těší Iváckovou. Pokud to ekologické předpisy dovolí, starosta Kříž by si v zemědělském areálu po vyčištění dokázal představit kompostárnu.