Přes milion mužů Schörnerovy armády Střed o síle 92 divizí a tisícovka fanatických příslušníků SS se nacházelo koncem 2. světové války na severu Čech. Značná část sil byla i na území litoměřického okresu, dal se proto očekávat silný odpor. O přestřelky s mnoha mrtvými nebyla před 74 lety nouze.

Litoměřice se měly stát důležitým strategickým bodem k obraně Prahy, nakonec se tak ale nestalo. Německé jednotky opustily město už v noci z 8. na 9. května a lze tak říct, že první mírový den zde začal poklidně. Jinak tomu ale bylo v Lovosicích. Sem Rudá armáda přijela 8. května 1945 v 19. 40 hodin a u kostela se střetla s jednotkami SS prchajícími od Prahy. V kostele v tu dobu probíhala mše.

„Lidé v kostele náhle slyšeli hluk a střelbu. Jelikož Rusové střelili do věže kostela v domnění, že je tam kulometné hnízdo, začala uvnitř kostela padat omítka a vše se třáslo. Přítomní lidé zalehli na zem pod lavice,“ vzpomíná Milada Patráková, v tu dobu mladé děvče. Ten samý den projížděl Lovosicemi vlak, ze kterého se střílelo, a v prostoru mezi bývalou olejnou a továrnou Deli zemřelo osm lidí.

K větší přestřelce došlo na jedné z německých ústupových cest v místech Velemína a Bílého Újezdu. Zde došlo 9. května okolo 10. hodiny k přestřelce, při níž zemřelo 63 německých vojáků a dva rudoarmějci. „K této události se váže zajímavost v podobě zabití velitele SS, který před svou smrtí zastřelil svou manželku a své dvě děti v místech Zlatého pramene a byl zakopán na Liščím vrchu,“ říká badatel Tomáš Rotbauer.

Vzpomínková setkání

Na poslední dny války můžete zavzpomínat hned na několika místech v okrese. V Litoměřicích proběhne za účasti zástupců města, skautů a Sdružení Volyňských Čechů vzpomínkový akt ke Dni vítězství ve středu 8. května od 10 hodin na litoměřickém hřbitově a následně i u krematoria Richard v 10.30 hodin.

Roudnice nad Labem se ke vzpomínkám na konec války připojila už začátkem dubna účastí na akci Military Death March organizované Armádou ČR. Akce měla za cíl připomenout a uctít 95 obětí pochodu smrt, který vedl z koncentračního tábora Grünberg přes Kvildu do Volar. Zástupci města se vydali na trasy o vzdálenostech od 12 do 87 km. „Všichni jsme si prošli různými stavy fyzického i psychického vyčerpání, čímž jsme obohatili sami sebe o vědění, čeho je lidské tělo schopno,“ popisuje zážitek tajemník úřadu Pavel Chaloupka.

Pieta i koncert

Samotné oslavy Dne vítězství proběhnou v Roudnici nad Labem 7. května od 10 hodin pietním aktem na místním hřbitově a budou pokračovat v pátek 10. května v 19 hodin slavnostním koncertem ke Dni vítězství v sále školícího střediska roudnického hotelu Koruna.

Na oběti 2. světové války zavzpomínají také ve Štětí, a to 8. května položením věnců u pamětní desky na ZŠ Školní, u sousoší prezidentů u ZŠ T. G. M a na místním hřbitově.