Na začátku týdne lidé na zastávce ve Stránského ulici v Litoměřicích marně čekali na autobus do Pokratic. Podvečerní spoj nepřijel. „Chtěl jsem za nemocnou matkou, která bydlí u kapličky,“ posteskl si dýchavičný padesátník Pavel, který to po půlhodině čekání vzdal a vydal se nahoru pěšky. K podobným výstřelkům už od září docházet nemá, autobusy pojedou, jak mají.

Podle městského úřadu v létě docházelo i k dalším výpadkům. „Je pravda, že jsme během prázdnin registrovali oznámení Litoměřičanů stěžujících si na výpadky spojů,“ potvrdil vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Jan Jakub. „Výpadky mohla způsobit transformace společnosti,“ přemýšlí. Společnost Busline totiž nedávno změnila vlastníka i název.

Na předmětu smlouvy s městem o zajišťování autobusové dopravy se však nic nezměnilo, vozy mají jezdit dál podle platného jízdního řádu. „V létě jsme měli personální nouzi. I v Litoměřicích,“ potvrdil Milan Toms, ředitel nynější společnosti TD BUS, jež se v průběhu léta potýkala především s výpadky řidičů, kteří zajišťovali dopravní obslužnost kraje. I to se mohlo projevit na výpadcích v Litoměřicích. „Řidiči zajišťující dopravu pro město i kraj, to je jedna parta lidí,“ vysvětlil Milan Toms.

Také proto se s ním v uplynulých dnech Jan Jakub z litoměřické radnice sešel. Toms na schůzce přislíbil nápravu. „V Litoměřicích zajistíme autobus navíc plus dalšího řidiče na DPP,“ potvrdil Deníku.

Také vedoucí odboru věří, že letní výpadky byly přechodné a že dohodnuté autobusy už budou od začátku školního roku až do konce smluvního plnění jezdit bezproblémově.

Smlouva se stávajícím dopravcem o provozování městské dopravy v Litoměřicích v příštím roce končí a město co nevidět zveřejní výběrové řízení na nového dodavatele. Ten by měl nově jezdit dokonce na čtyřech linkách a v častějších intervalech.

MHD v Litoměřicích jezdí po souhlasu zastupitelů od května pro všechny zdarma. Podle předběžných odhadů po této změně počet cestujících stoupl o tisíce měsíčně. Detailnější čísla chce město zveřejnit v září.

Společnost TD BUS provozuje městskou dopravu i v sousedních Lovosicích. Tam žádné výpadky v létě neměli. „Neevidujeme žádný problém, autobusy jezdí podle jízdního řádu,“ potvrdila mluvčí města Ivana Kocánková.

Společnost má s městem smlouvu do června příštího roku. I v Lovosicích jsou autobusy pro všechny zdarma, a to už od ledna. Počet cestujících se poté navýšil až o 130 procent. Podle mluvčí stoupal od ledna do března každý měsíc řádově až o tisícovku cestujících, v květnu narostl ještě více, a to téměř o 4000 osob oproti dubnu. „V květnu i červnu překročil počet cestujících hranici osmi tisíc přepravených osob,“ dodala Kocánková.