Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolo unikátně zachovalého mlýna se roztočilo

Chodovlice - Mýnské kolo mimořádně zachovalého Luckého mlýna u Chodovlic na Třebenicku se po více než padesáti letech roztočilo.

26.8.2009
SDÍLEJ:

MLÝNICE je mimořádně zachovalá, rodina majitele ji celou dobu udržovala, přesto bude po více než padesáti letech, kdy nepracovala, potřebovat částečnou renovaci mechanických součástí. Zařízení ukazuje majitel Otakar Šašek. Foto: Deník/Karel Pech

Dřevěné kolo prošlo kompletní rekonstrukcí, v podstatě byla vyrobena věrná replika s použitím původních dílů. V budoucnu má být v rekonstrukci pokračováno.

„Mým přáním je, aby se celé ústrojí opět rozpohybovalo. Věřím, že se to podaří,“ říká Otakar Šašek, majitel mlýna, na kterém jeho předkové hospodařili téměř nepřetržitě již od šestnáctého století.

Objekt byl před nedávnem prohlášen kulturní památkou, s rekonstrukcí kola pomohl stát. „Je to vynikající výsledek. Kulturních památek u nás není mnoho. Líbí se mi, že i když jde o soukromý majetek, tak jeho vlastník usiluje o co nejlepší zachování celého objektu pro příští generace,“ uvedl při úterní prohlídce mlýna Robert Paťcha z oddělení památkové péče Městského úřadu Lovosice.

Podle něj je mlýn a především veškeré technické zařízení v dokonale zachovalém stavu. „Podobný objekt se na Litoměřicku jistě nevyskytuje,“ konstatoval před časem.

Mlýnské kolo se v tomto objektu zastavilo v roce 1952. Následně, v sedmdesátých letech, kdy byla provedena regulace toku říčky Modla, přišel mlýn také o svůj náhon, který Modla zajišťovala. Voda se do vyschlého řečiště vrátila opět v devadesátých letech minulého století.

Obnoveno nyní nebylo jen samotné mlýnské kolo. To bylo vyrobeno z dubového, borového a modřínového dřeva. Nová je také část náhonu, která je nejblíže ke kolu a jeho okolí, které bylo citlivě uvedeno do stavu, ve kterém bylo nejspíše v 19. století.

Nejzásadnější bylo při obnově odhalení mlýnského kola. To bylo totiž v minulosti obezděno a ukryto kvůli silným mrazům.

Nyní zůstane viditelné, i když majitel plánuje vybudovat systém, který by je v při příchodu silných mrazů umožňoval zakrýt a současně by nenarušil historickou hodnotu objektu. Na místě byly provedeny také menší terénní úpravy. Mlýnské zařízení má být postupně zpřístupněno.

Autor: Michal Závada

26.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
hokej, Litoměřice a Prostějov
13

Stadion má jen bod, dva uletěly s Jestřáby

Tradiční veletrh středních a učňovských škol pro žáky základních škol.
28

FOTO: Střední školy a učiliště se nabízely dětem ze základních škol

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Naši prvňáci: ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Každou středu vám představujeme nové prvňáčky ze škol na Litoměřicku a Podřipsku.

Kulináři všech zemí se spojili. Umění ukážou v Litoměřicích

Litoměřice - Výstaviště provoní speciality osmi světových kuchyní.

Fasáda ZŠ Antonína Baráka v Lovosicích je dokončená

Lovosice – Práce na zateplení a fasádě Základní školy Antonína Baráka jsou dokončené a škola tak konečně získala důstojný kabát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení