Dřevěné kolo prošlo kompletní rekonstrukcí, v podstatě byla vyrobena věrná replika s použitím původních dílů. V budoucnu má být v rekonstrukci pokračováno.

„Mým přáním je, aby se celé ústrojí opět rozpohybovalo. Věřím, že se to podaří,“ říká Otakar Šašek, majitel mlýna, na kterém jeho předkové hospodařili téměř nepřetržitě již od šestnáctého století.

Objekt byl před nedávnem prohlášen kulturní památkou, s rekonstrukcí kola pomohl stát. „Je to vynikající výsledek. Kulturních památek u nás není mnoho. Líbí se mi, že i když jde o soukromý majetek, tak jeho vlastník usiluje o co nejlepší zachování celého objektu pro příští generace,“ uvedl při úterní prohlídce mlýna Robert Paťcha z oddělení památkové péče Městského úřadu Lovosice.

Podle něj je mlýn a především veškeré technické zařízení v dokonale zachovalém stavu. „Podobný objekt se na Litoměřicku jistě nevyskytuje,“ konstatoval před časem.

Mlýnské kolo se v tomto objektu zastavilo v roce 1952. Následně, v sedmdesátých letech, kdy byla provedena regulace toku říčky Modla, přišel mlýn také o svůj náhon, který Modla zajišťovala. Voda se do vyschlého řečiště vrátila opět v devadesátých letech minulého století.

Obnoveno nyní nebylo jen samotné mlýnské kolo. To bylo vyrobeno z dubového, borového a modřínového dřeva. Nová je také část náhonu, která je nejblíže ke kolu a jeho okolí, které bylo citlivě uvedeno do stavu, ve kterém bylo nejspíše v 19. století.

Nejzásadnější bylo při obnově odhalení mlýnského kola. To bylo totiž v minulosti obezděno a ukryto kvůli silným mrazům.

Nyní zůstane viditelné, i když majitel plánuje vybudovat systém, který by je v při příchodu silných mrazů umožňoval zakrýt a současně by nenarušil historickou hodnotu objektu. Na místě byly provedeny také menší terénní úpravy. Mlýnské zařízení má být postupně zpřístupněno.