„V rámci akce „Nakrm kočku, značka: Spěchá to" jsme dnes předali 1000 kg krmení. Jednalo se v podstatě o jakousi soutěž, kde návštěvníci internetového portálu SpěcháTo.cz klikali na jednotlivé kočičky, které měly své fotografie s popisky. Tyto kočičky tak virtuálně nakrmili. Aby byla každá kočka nakrmená, musela získat 5 tisíc kliků. Potom kočičky krmení jakoby vyhrály," uvedla Pavlína Krejčíková z SOS zvířat Nadace na ochranu zvířat. Kampaň na podporu opuštěných koček probíhala jako doprovodná online aktivita úspěšné kampaně „Pomozte naplnit misky v útulcích". Pořádala jí právě Nadace na ochranu zvířat a společnost Mars Czech, která krmivo dodala.

Zajistit obživu více než šedesáti kočkám žijícím v azylu je náročné nejen časově, ale také finančně. „Kromě konzerv a suchého krmiva vařím kočkám maso. Pouze krmivo pro kočky stojí v průměru okolo deseti tisíc korun měsíčně. K tomu je však potřeba započítat kastrace, léčení a podobně. Celkové náklady bez základních věcí, kterými jsou prací potřeby, elektrika, voda či nafta na dopravu, činí přibližně 25 tisíc korun měsíčně," vysvětlila Jana Zárubová, která se o opuštěné kočky v azylu stará. Peníze si provozovatelé musí zajišťovat svépomocí.

Jsou závislí na dobročinných darech. Ty jim lidé poskytují na bankovní účet, který mají uvedený na stránkách http://www.azyllucky.estranky.cz/. Mnoho lidí přispívá také díky tomu, že si z azylu v Černivi vzali kočičku do svého opatrovnictví.

Útulek však patří i psům. „Bereme si sem staré pejsky, které nikdo nechce. Máme je zde na dožití," dodala Zárubová.