O akci malí čtenáři, kteří stráví celou noc v knihovně a užijí si bohatý doprovodný program, však nepřijdou. Ředitelka lovosické knihovny Zdenka Černá ujistila, že knihovna ji uspořádá v náhradním termínu. „Zatím je předpoklad, že se uskuteční 15. května. Pokud to ale situace nedovolí, bude se konat třeba o letních prázdninách nebo na podzim,“ přiblížila Zdeňka Černá.

Na Noc s Andersenem přichází pravidelně do lovosické knihovny asi dvacítka dětí. Dětské oddělení jich však navštěvuje mnohem více. Loni měla knihovna registrovaných bezmála pět set dětských čtenářů. Největší zájem mají podle ředitelky o žánr fantasy.

I v Lovosicích zaznamenali trend, že děti čtou v dnešní době méně, než generace před nimi. „Záleží hlavně na rodině, pokud vidí, že rodiče doma knihy čtou, je to pro ně přirozené,“ vysvětlila ředitelka.

Čtenáři v dětském oddělení lovosické knihovně přibývají také díky programům pro školy, které se tam pravidelně konají. Děti se při nich dozví, co vše jim knihovna může nabídnout a sami se poté jdou přihlásit. Zkrátka nepřijdou ani děti z mateřinek. I pro ně pořádá knihovna dopolední akce. Další z oblíbených kratochvílí v knihovně jsou pravidelné tvořivé dílničky. Přichází tam na ně například babičky s vnoučaty a společně zkouší různé výtvarné techniky. Jednou z posledních byla únorové modrotiskové tvoření.