Město Litoměřice ve spolupráci se Sdružením pro obnovu a zachování hasičských tradic se rozhodlo vydat u příležitosti slavnosti a ročního výročí od povodně publikaci Litoměřicko – povodeň 2013.

„Kniha je založena výhradně na fotografiích. Vybral jsem jich 157, třicet je leteckých pohledů zachycují stav povodně od Roudnice nad Labem po Prackovice nad Labem. Zbytek jsou živé snímky z činnosti hasičů a ostatních záchranných  sborů," uvedl fotoreportér Deníku  Karel Pech, který je spolu se synem Pavlem, profesionálním hasičem, autorem fotografií.

Kniha obsahuje stručné texty, v úvodu poděkování starosty Litoměřic Ladislav Chlupáče za  pomoc   profesionálním i dobrovolným složkám Integrovaného záchranného systému, jejichž příslušníci se loni v červnu sjeli na Litoměřicko z celé republiky. Závěr knihy přináší stručný přehled o povodni, co přinesla a odnesla, a uvádí, kdo se na záchraně a likvidaci následků podílel.

Na páteční dopoledne je naplánován v pavilonu A výstaviště Zahrada Čech slavnostní křest této knihy. Publikaci si domů odvezou jako dárek všechny hasičské sbory, které se na činnostech kolem loňské povodně na Litoměřicku podílely.