Jen za poslední tři roky bylo na Litoměřicku nahlášeno 15 případů onemocnění klíšťovou encefalitidou a 42 lymskou boreliózou. Letos se zdá být situace o něco příznivější, ovšem hlavní sezóna klíšťat je teprve na svém počátku.

„Musím to zaklepat, ale letos zatím nemáme hlášen žádný případ encefalitidy a pouze jednu boreliózu,“ uvedla vedoucí litoměřického pracoviště Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Ladislava Matějíčková. Na infekčním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem však od konce března ošetřili už šest nemocných klíšťovou encefalitidou.

Podceňovat nebezpečí nákazy se přitom rozhodně nemusí vyplatit. Komplikovaný průběh encefalitidy může postiženému přivodit závažné poruchy centrálního nervového systému, včetně částečného ochrnutí horních či dolních končetin, v těch nejtěžších případech končí smrtí.

Na rozdíl od boreliózy, kterou lze při včasném diagnostikování choroby vyléčit antibiotiky, klíšťový zánět mozku lékaři dodnes nedokáží léčit, umí pouze tlumit jeho příznaky. Jako nejlepší prevenci proto doporučují odborníci v čele s předsedou České vakcinologické společnosti Romanem Prymulou očkování. Tady je však problém.

Jakkoli v počtu případů této závažné choroby si v rámci Evropy drží Česká republika smutné prvenství, proočkovanost je zde naopak třetí nejnižší v Evropě.

„Očkováno je pouze 17 procent populace,nejčastěji mladí lidé do 20 let, přitom u starších lidí je onemocnění častější a má horší následky,“ uvedl Prymula.

Pro očkování jsou nejvhodnější chladné měsíce roku, neboť vakcína se podává ve třech dávkách s několikaměsíčním odstupem a je žádoucí docílit potřebné hladiny protilátek ještě před nástupem klíšťové sezony. V těchto dnech lze ještě využít zkrácené očkovací schéma, kdy se druhá dávka aplikuje již dva týdny po první a hladina protilátek pak dosahuje 97–98 %, což již výrazně snižuje riziko nákazy.

Jedna vakcína stojí kolem 500,–Kč , ale na úhradu očkování přispívá jistou částkou většina zdravotních pojišťoven. Smůlu mají klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny, kteří dosud příspěvku nevyužili. Kvůli enormnímu nárůstu zájemců o očkování jsou letos prostředky na prevenci téměř vyčerpány, proto jsme museli pozastavit čerpání a od prvního července zavedeme nové programy,“ uvedl mluvčí VZP Jiří Rod.