Milovníci nikotinu si nesmějí uvnitř podniku zapálit od konce května. Se svou neřestí musí na předzahrádku či na ulici, města se proto obávala rušení nočního klidu.

„Čekal jsem větší problémy. S nějakými jsme se setkali na začátku, kdy začal zákon platit. Kuřáci před restauracemi dělali nepořádek a rušili noční klid. Po domluvě se situace zklidnila, nemuseli jsme uložit ani jednu pokutu,“ sdělil vedoucí strážník Městské policie Štětí Zdeněk Cuchý.

Vliv na klid před hospodami měl podle něj i personál provozoven, který si dokázal pod hrozbou nepříjemností zjednat pořádek.

Výraznější problémy s hlučícími milovníky tabáku nemají ani v Litoměřicích či Lovosicích. Stížnosti přímo na kuřáky zde neevidují.

V Lovosicích sice strážníci občas řeší stížnosti na hluk týkající se některých restaurací, hlášení je ale zhruba stejné množství jako v minulých letech. S protikuřáckým zákonem jich tedy nepřibylo.

„Žádné závažné problémy s kuřáky nejsou. Chodí kouřit ven, kde mají popelníky. Pouze občas lze v noci intenzivněji vnímat přecházení lidí mezi jednotlivými restauracemi v centru,“ uvedl ředitel lovosické městské policie Jaroslav Janovský.

„Objevila se jedna připomínka na nepořádek a nedopalky před restaurací, což vyřešily Technické služby města,“ doplnila mluvčí radnice Ivana Kocánková.

VÝJEZDY KAŽDÝ TÝDEN

V jiných městech je však situace horší, strážníci tam musejí řešit stížnosti mnohem častěji. Problémy hlásí například Děčín.

„Stížnosti na hluk spojené s kouřením před hospodou se objeví minimálně jednou za týden. Často se to ale nedá považovat za rušení nočního klidu, lidé si jen normálně povídají. Strážníci tam přijedou a upozorní je, že i hovor může být v noci více slyšet,“ vysvětlil zástupce ředitele městské policie Tomáš Pavlík.

Někteří kuřáci dokonce nerespektují ani samotný zákaz kouření v restauraci, ačkoli mohou dostat pokutu až pět tisíc korun. To potvrdila i Radka Ullmanová pracující v jedné z děčínských hospod.

„Někdy si zapálí, pak jdou ven, ale protestují,“ řekla zaměstnankyně pivnice a zároveň dodala, že někteří příležitostní hosté si zákaz kouření třeba jen neuvědomí. „Uznávám ale, že je v noci před podnikem větší hluk,“ dodala.