Hrůza. To prý byl pro restaurátory stav nejkrásnější z desek Litoměřického oltáře starého víc než 500 let. Nakonec si ale s Kristem na hoře Olivetské poradili. Technologickým průzkumem prošel po 70 letech. Na Akademii výtvarného umění v Praze ho zrestaurovali do původní středověké podoby. Po roce práce je zpět v Severočeské galerii výtvarného umění. V sobotu tam obraz ukázali. Nyní je dle starých křesťanských zvyků až do Bílé soboty zakrytý.

Poškozené dílo dalo expertům zabrat. „Restaurátorský zásah byl za minutu dvanáct. Za pár let by se nám desky rozestoupily a měli bychom těch maleb několik,“ konstatovala historička umění Michaela Ottová při sobotní přednášce. Ta byla součástí galerijní akce Vítání jara. Do obrazu se ponořil i generální vikář litoměřické diecéze Martin Davídek, který mu žehnal. „Nacházíme tu tolik souvislostí, že bych u něj vydržel meditovat hodinu. Je to dílo generacemi promodlené a obdivované,“ řekl kněz.

Monumentální deska zobrazuje spící apoštoly a modlícího se Krista chvíli před zajetím na hoře Olivetské. Byla asi součástí oltáře vytvořeného v pražské dílně po roce 1500 pro chrám v Litoměřicích. Vysoce kvalitní rukopis nemá mezi dochovanými památkami deskové malby v Čechách obdoby. Vyniká i nad ostatními deskami Litoměřického oltáře. Jejich současnou podobu ovlivnilo restaurování v 50. letech 20. století. I jim se prý v budoucnu dostane restaurátorského ošetření.

Trhání plátna

Obraz byl v sobotu středobodem performance výtvarníka Patrika Hábla. Umělec ho zakryl abstraktním autorským plátnem dotvořeným přímo před hosty galerie. „Je velký adrenalin, jak se malba, kterou si člověk vysní a naplánuje, promění,“ konstatoval, když s pomocníky podobně jako loni trhal připravené plátno, hustě slepené olejovými barvami.

„Tato druhá výtvarná intervence připomíná křesťanskou tradici zahalovat v postní velikonoční době v kostelích oltářní obrazy,“ zmínila Šárka Pražáková z galerie. V prostoru oproštěném od obrazů se člověk víc soustředil na duchovní prožitek. Zakrytí desky potrvá do Bílé soboty (20. dubna), kdy si připomeneme zmrtvýchvstání Krista.