Původně bylo vyrobené pro hudebníky v okolí Pekingu, teď ale zdobí varhanní sál na Základní škole Boženy Němcové v Litoměřicích. Řeč je o klavírním křídlu od společnosti Petrof, které přední výrobce těchto nástrojů společně s desítkou dalších pianin a klavírů loni zhotovil pro čínského odběratele. Ten však zakázku v hodnotě 5,3 milionu korun nakonec odmítl převzít kvůli návštěvě české delegace na Tchaj-wanu. Nástroje proto koupila rodinná nadace miliardáře Karla Komárka, která se je obratem rozhodla v grantové výzvě věnovat právě českým školám.

Při slavnostním představení nového nástroje v úterý 12. ledna, jež litoměřická škola vysílala i on-line, na křídlo zahrála úspěšná klavíristka, vítězka mezinárodních soutěží a zároveň žačka 8. třídy na této škole Magdalena Pallasová. „Vůbec nejde srovnávat ho s tím původním. Hraje se na něj naprosto úžasně a má krásný zvuk. Je velmi příjemné hrát na takový nástroj,“ popsala talentovaná Magdalena. Při hraní ji sledovala také její matka a učitelka hry na klavír na litoměřické základní umělecké škole Alexandra Pallasová. „Ten nástroj je úžasný a momentálně i lepší než v divadle. Jako klavíristka vidím, že pocitově i zvukově se na něj velmi dobře hraje a má krásný úhoz,“ doplnila Alexandra Pallasová.

Základní škola Boženy Němcové na facebooku

Nadšení z nového křídla neskrýval ani ředitel školy Václav Hanč, který má hlavní zásluhu na jeho získání. Když se v září objevila zpráva, že nadace Karla Komárka chce dodávku nástrojů rozdat základním uměleckým školám a základním školám s rozšířenou výukou hudební výchovy, využil jedinečné příležitosti a grantovou žádost zpracoval. Původní klavír, který ve varhanním sále škola měla, byl přes padesát let starý. „Nejsem odborník, ale někde jsem četl, že klavíry by se měly měnit po patnácti letech, protože se za tu dobu opotřebují,“ poznamenal ředitel.

Jeho žádost o klavírní křídlo za téměř milion korun, ve které se ohlížel za posledními deseti lety ve škole a popisoval práci úspěšných sborů i orchestru, odbornou porotu očividně zaujala. Litoměřická „Božena“ je totiž jedinou základní školou z desítek dalších uchazečů, jež nástroj získala. Mezi ostatními příjemci daru byly totiž základní umělecké školy.

Ačkoli má škola jen o hodinu více hudebky týdně než jiné školy, polovina ze zhruba pětistovky žáků je aktivní ve školních sborech a v orchestru. Řada z nich navíc navštěvuje i ZUŠ. „Nástroj nás bude hlavně doprovázet, ale využijeme ho i sólově. I když na něj musí hrát jen někdo, kdo to opravdu umí. Proto jsme na premiéru vybrali právě Magdalenu. Věříme, že do budoucna si na něj zahrají i další, kteří budou studovat hru na klavír. Sloužit nám bude i při koncertech, které se v sále školy konají,“ nastínil Václav Hanč.

Piana do škol

| Video: Youtube

Litoměřická škola je v Ústeckém kraji jediná, která nástroj v grantové výzvě Komárkovy nadace získala. Na sever Čech putoval klavír ještě do ZUŠ v Jablonci nad Jizerou na Semilsku.

Protože projekt poukázal na to, že stáří klavírů na uměleckých školách je alarmující, pokračuje dál. „My na tuto situaci dlouhodobě upozorňujeme. Nejsou výjimečné situace, kdy rodiče talentovaného dítěte sami investují do kvalitního klavíru doma. Jenže dítě, pokud se má rozvíjet, potřebuje výuku ve škole, která často probíhá na zastaralém nástroji, a pak se žáci zbytečně trápí,“ potvrdila tento fakt ředitelka společnosti Petrof Zuzana Ceralová Petrofová. Spuštěna proto byla veřejná sbírka, která má za cíl vybrat finanční prostředky na pianina pro dalších 45 škol v republice.