Historii vily Pfaffenhof poznamenala nejprve druhá světová válka, znárodnění v době komunismu i následné spekulace v 90. letech. Přes pokus o obnovení vily v porevoluční době se vznosný dům dnes pomalu mění v ruinu.

„Já si jako dítko ještě pamatuji vilu osídlenou. Dokonce se mi podařilo podívat se i do jedné z místností. Pamatuji si dřevěné mozaikové stropy a celkově velice ušlechtilé vnitřní vybavení. To je však opravdu hodně stará vzpomínka. Odhaduji, že to bylo někdy v 80. letech minulého století," vzpomněl Litoměřičan Roman Gazsi, autor webu richard-1.com, který se kromě jiného věnuje i pohnuté historii zámečku.

Vilu v novogotickém stylu si u cesty z Radobýlu nechala v 19. století od stavitele Ignaze Antona Gaubeho (1815 - 1893) postavit rodina Pfaff.

Zámeček vyrostl na místě tehdejší vinařské kaple svatého Mikuláše, o níž první zmínky pocházejí ze 14. století. Za vlády císaře Josefa II. však byla zrušená. První majitele, kteří novou stavbu s názvem Pfaffenhof vlastnili pravděpodobně až do druhé světové války, dodnes připomíná například novorenesanční hrobka na litoměřickém městském hřbitově.

Jak šel čas s vilou Pfaffenhof
Honosnou vilu si nechalana místě bývalé vinařské kaple sv. Mikuláše, zrušené za Josefa II., postavit rodina Pfaff. Jejich hrobku je možné nalézt na nedalekém městském hřbitově. Objekt jim zřejmě patřil až do II. světové války. Na jejím konci zde sídlil SS Führungstab Komando B5, který měl svou pobočku přímo u továrny Richard I. Po roce 1945 vila připadla národnímu správci Veverkovi, o tři roky později byla znárodněna. Dnes budovu a přilehlé pozemky vlastní H-Imo s.r.o., jejíž jediný jednatel je ze Švýcarska.

Bratři Pfaffovi

„V hrobce jsou pohřbeni Heinrich Pfaff (zemřel 1903), což byl centrální ředitel herbersteinských velkostatků, a jeho bratr Herman Pfaff (zemřel 1911), prezident evangelické církevní rady. Oba i se svými rodinami," prozradil správce hřbitova Pavel Lolo. V Litoměřicích má svůj hrob také stavitel vily I. A. Gaube.

Nedaleko od místa, kde zámeček dodnes stojí, se nachází vstupní portál do podzemní továrny Richard I., s jejíž historií je vila také spjatá. V hlubokých vápencových dolech pracovali na konci války vězni z koncentračního tábora v Litoměřicích i v Terezíně. Svou pobočku zde v té době měl velitelský štáb SS.

Sídlo štábu SS

„Na zámečku mělo za války velitelství štábu SS Führungsstab - Komando B5 své sídlo," doplnil Gazsi. Povídá se, že ve sklepeních domu dokonce docházelo k mučení židovských vězňů, nic takového se však nepotvrdilo.

Po roce 1945 vila připadla národnímu správci Veverkovi (odtud občas užívané pojmenování Veveří). Po roce 1948 se stala státním majetkem a postupně chátrala. Snad až do počátku 90. let však byla obývána. Poté se stala předmětem spekulací.

Ignaz A. Gaube
Syn stavitele J. Gaubeho. Po absolvování gymnázia byl roku 1837 přijat na techniku ve Vídni, kterou vystudoval, a vrátil se do rodného města. Již v roce 1838 projektoval budovu terezínské radnice. Na přelomu 40. a 50. let 19. století vystavěl vilu Pfaffenhof. Jedním z jeho nejvýznamnějších počinů byla výstavba vyšší reálné školydle návrhu arch. Josefa Mockera, stojící v linii ulice Na Valech. Mezi další jeho stavby patří vila Henriettensruhe, penzion s restaurací na úpatí Varhoště.
Zdroj: litomerice-leitmeritz.net

S rekonstrukcí domu začal na konci 90. let litoměřický právník Zdeněk Altner, známý například ze sporu s ČSSD, se kterou se soudil o víc než 20 miliard korun, které mu podle něj strana dlužila za vyhraný spor o Lidový dům v Praze. V roce 2010 právník své pohledávky předal švýcarské firmě H-Holding AG.

Na podzim loňského roku Altnera na základě evropského zatýkacího rozkazu zadržel v Německu Interpol. V únoru letošního roku byl převezen do vazby na Slovensku, kde čelí stíhání z maření konkurzního řízení, kterého se měl dopustit v 90. letech.

Švýcarský majitel

Podle výpisu z katastru nemovitostí je nynějším vlastníkem chátrající vily Pfaffenhof a přilehlých pozemků společnost H-Imo s.r.o., jejímž jediným jednatelem je Franz Josef Rupf ze Švýcarska. Společníkem této firmy je přitom už zmíněná H-Holding AG.

Lákalo vás někdy překročit práh opuštěného stavení a dozvědět se o něm víc? Vydat se na vlastní pěst do spletitých labyrintů podzemních chodeb? Rozkrýt záhadu tajuplné zříceniny? V novém letním seriálu Litoměřického Deníku, který v novinách najdete vždy ve čtvrtek, vás na taková místa našeho regionu zavedeme. A kam bychom se měli vydat příště? Vaše tipy zasílejte na litomericky@denik.cz.