Šenfeld, Štěrba, Uhlík, Chlupáč. To jsou zatím známá jména kandidátů do říjnových voleb do Senátu. Stávající senátor za Litoměřicko a Slánsko, lékař Hassan Mezian (ČSSD), už kandidovat nebude.

„Chtěl bych se věnovat rodině a lékařské praxi. Také bych chtěl kandidovat do litoměřického zastupitelstva,“ řekl Mezian. Spekulace, že místo Meziana bude za ČSSD kandidovat na senátora druhý místostarosta Litoměřic Pavel Grund, se nepotvrdila. „Nejsem kandidátem na senátora za ČSSD,“ sdělil Grund.

Úplně jasno není o definitivním kandidátovi za ODS. „Naším nominantem pro sněm volitelů je starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč,“ uvedl Filip Hrbek z litoměřického sdružení ODS s tím, že o definitivním kandidátovi se rozhodne příští týden na jednání ve Mšeném-Lázních. „Získal hlasy všech přítomných,“ dodal Hrbek k výsledkům oblastních primárek. Chlupáčovým soupeřem za slánskou ODS by měl být starosta Slaného Martin Hrabánek.

Okresní soud v Litoměřicích, ilustrační foto.
Bývalý starosta Hrobců podle policie čachroval s obálkami

Pokud ODS Chlupáče vybere jako kandidáta na senátora, nic to prý nezmění na tom, že se bude i nadále ucházet o post starosty. „Souběh starostenského a senátorského mandátu je dlouhými léty osvědčený. Vzhledem k nízké frekvenci jednání Senátu a blízkosti Prahy je možný i časově,“ byl přesvědčený Hrbek.

Svou kandidaturu potvrdil exposlanec a předseda okresního výboru KSČM Josef Šenfeld. Souhlasili s ní i komunisté ze Slánska, kde neměl protikandidáta.

Litoměřické oblastní Hnutí ANO chce do voleb vyslat lékaře Ondřeje Štěrbu. „Navrhlo mě na pozici kandidáta,“ potvrdil Štěrba s tím, že konečné rozhodnutí je na výboru hnutí.

Straníci politického nováčka SPD, kteří už avizovali, že půjdou do komunálek v Litoměřicích, o případném kandidátovi teprve jednají. „Nechceme dopředu prozrazovat podrobnější informace,“ sdělil Dominik Hanko z litoměřického sdružení strany.

Zatím tápou také Piráti, druzí nováčci, kteří půjdou do komunálek v okresním městě. „Narážíme na to, že zajímavé osobnosti nemají zájem se příliš aktivně zapojit do politiky. Stále o tom jednáme,“ informoval litoměřický Pirát a poslanec Mikuláš Peksa. Dodal, že sdružení chce o svém nominantovi rozhodnout v půli května.

Ilustrační foto
Firmám na Litoměřicku chybí lidi ke strojům

Vůbec naopak netápe Strana zelených. „Kandidáta na senátora nebudeme stavět,“ uvedla jednička místních zelených Lenka Simerská.

O tom, koho by v senátu chtěli, nepochybují Severočeši. Pro svého nezávislého kandidáta, podnikatele a organizátora úštěckých jarmarků Libora Uhlíka ale musejí nejprve obstarat aspoň tisíc podpisů. Jejich stávající počet odhaduje Jan Dostal ze Severočechů na více než 400. „Jsme připraveni sehnat víc podpisů, kdyby byly některé neplatné. I proto je také chceme předat co nejdříve, abychom archy zvládli doplnit,“ řekl Dostal.

Některá jména tedy známe. To, co chtějí v Senátu prosadit a jak by pomohli regionu, je ale kromě Uhlíka zatím méně zřejmé. Podle něj potřebuje region silnější střední třídu, počínaje živnostníky až po lékaře a zdravotní sestry. „Vím také, že Litoměřicko a Slánsko jsou svébytnými regiony s lidmi, kteří potřebují zastání i konkrétní pomoc zdatného senátora. V obcích, městech, ve spolcích, bez ohledu na politickou příslušnost. Na tom chci se všemi podobně smýšlejícími pracovat,“ vyznal se Uhlík.

Programové body nemá ještě definované Šenfeld. Už teď ale ví, že zásadní pro něj bude ústřední heslo komunistické strany S lidmi pro lidi. „Chci řešit to nejzákladnější, co je trápí,“ přemýšlel exposlanec s tím, že o svých plánech bude podrobněji hovořit na tradičních prvomájových akcích strany.

Dálnice D8 u Prackovic.
D8 u Prackovic se zavírat nebude. Jan Kroupa: Lepší, než jsme čekali