Dosavadním senátorem v obvodu, který spojuje Litoměřicko v Ústeckém kraji a středočeské Slánsko, je ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).
V obhajobě vítězství se mu bude snažit zabránit lékař a krajský zastupitel Hassan Mezian (ČSSD), bývalá poslankyně Jitka Sachetová (KSČM), poslanec a bývalý hokejista Jiří Šlégr (NS-LEV 21), Vladimír Říha (PRO! kraj), právník Ivan Přikryl (Severočeši.cz), manažer František Malý (Suverenita), Richard Hartmann (Svobodní), moderátor a novinář Stanislav Berkovec (TOP 09) či bývalý místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím. Před šesti lety zde kandidovalo osm mužů a žen.
Do vedení kraje chce 19 subjektů
Krajský úřad zaregistroval do krajských voleb v Ústeckém kraji kandidátní listiny 19 subjektů. Všechny přihlášky splnily náležitosti registrace. Kandiduje 14 stran a pět koalic, tedy o dvě víc než v posledních volbách před čtyřmi lety. Informace o zaregistrovaných kandidátních listinách zveřejnil na svých webových stránkách Krajský úřad Ústeckého kraje.
Ústeckému kraji nyní vládne koalice ČSSD a ODS. Kritikou na adresu vedení kraje nešetří zejména koalice Pro kraj, kterou složily dohromady Strana zelených, KDU-ČSL a několik sdružení zastoupených v komunální politice. Podobným způsobem se vymezují Severočeši.cz, kteří mají většinu v mosteckém zastupitelstvu, TOP 09 nebo Národní socialisté levice 21. století.
ČSSD vede do krajských voleb hejtmanka Jana Vaňhová, ODS má za lídra bývalého primátora Děčína Vladislava Rašku a komunisté Oldřicha Bubeníčka.
Kandidátku podala také nacionalistická Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), následník zrušené Dělnické strany. Tu v roce 2010 rozpustil pro extremistický program soud. DSSS kandiduje v koalici s málo známou Stranou pro Evropu. O místa v krajském zastupitelstvu má zájem i Komunistická strana Československa, která se hlásí k odkazu totalitní KSČ. V Ústeckém kraji nekandidují Věci veřejné. Jejich místopředseda Tomáš Jarolím ve straně sice zůstává a kandiduje za ni i do Senátu, pro krajské volby ale zvolil kandidátku hnutí Nespokojení občané!.
Z dalších stran podaly přihlášky k volbám také Česká strana národně sociální, Piráti, Pravý blok, Občané městu, město občanům, koalice SNK-ED a regionální Strany zdraví, sportu a prosperity, Soukromníci, Strana svobodných občanů, Suverenita a Zemanovci.
Před čtyřmi lety kandidovalo v Ústeckém kraji 17 uskupení. Nejvíce hlasů získala ČSSD (32,78 procenta). Do zastupitelstva se dostaly také ODS (20,57 procenta), KSČM (18,39 procenta), Severočeši.cz (13,20 procenta).