Pěkně vyvedený nápis na kasičce hlásá, že jde o sbírku darů pro stavební fond na Aarhostwarte. Což je německý název pro Varhošť, přesněji tamní rozhlednu. Vrch se tyčí asi 10 kilometrů severně od Litoměřic.

Na zajímavost Deník upozornil Ervín Pošvic, člen spolku Malečovský rozhled. „Jde o historickou kasičku, přes kterou se sbírala mezi obyvateli a nadšenci suma na novou rozhlednu na Varhošti. Na tu, která se otevřela roku 1927. Tuto kasičku najdete v chatě pod rozhlednou Lucemburkův kopec,“ prozradil.

Spolek Malečovský rozhled silami nadšenců a dobrovolníků postavil a v roce 2020 otevřel 14 metrů vysokou čtyřpatrovou dřevěnou rozhlednu Lucemburkův kopec. Věnuje se však i dalším aktivitám. „Zabýváme se historií, její záchranou a zachováním tohoto katastru,“ doplnil Ervín Pošvic.

Tak otevírali rozhlednu Lucemburkův kopec: 

Na vrchu Varhošť rozhledna stále stojí, historicky jde však už o třetí stavbu. První tam vybudovali turisté z Litoměřického spolku pro České středohoří, založeného v roce 1887, již v roce 1891.

„Při její stavbě byly požity čtyři stromy stojící při sobě, a tak neměla dlouhého trvání a v roce 1902 byla stržena,“ uvádí průvodce hrady.cz. Šlo tedy spíše o vyhlídku, než rozhlednu v pravém slova smyslu.

Se stavbou další rozhledny, tedy druhé, byl problém - turisté neměli dost peněz. Shánět se je dařilo jen těžko. Naopak architektonických návrhů bylo dost. Jak uvádí česko-německý projekt Ústecká kulturní platforma '98, roku 1922 z nich vedení spolku vybralo projekt stavitele Röslera, který počítal s výstavbou kamenné věže. „Posuzovatele zejména zaujalo, že návrh obsahoval 3 varianty: základní s výškou věže 12,5 m, kompromisní (16 m) a nejnákladnější (20 m). Projekt mohl být realizován i postupně v etapách dle toho, jak by se dařilo získávat prostředky. Krátce po zahájení sbírek se však ukázalo, že i odhadovaných 100 tisíc korun na základní variantu je nad reálné možnosti spolku,“ shrnuje.

Kasička, do které spolek vybíral dary na stavbu druhé rozhledny na vrchu Varhošť, otevřené následně v roce 1927.Kasička, do které spolek vybíral dary na stavbu druhé rozhledny na vrchu Varhošť, otevřené následně v roce 1927.Zdroj: Ervín Pošvic

Po dalších jednáních se litoměřičtí radní vyslovili pro zděnou věž, tentokrát podle projektu pánů Maschka a Pollaka. „Ve hře byla i důstojná oslava 40letého trvání Spolku připadající na rok 1927. Vedení proto 18. dubna 1927 urychleně zorganizovalo slavnost pokládání základního kamene, i když všichni věděli, že v pokladně není dostatek peněz. Ty nakonec vystačily pouze na postavení 4metrového kamenného soklu a na provizorní 10 metrů vysokou trámovou konstrukci o 3 vyhlídkových patrech. Hlavního cíle však bylo dosaženo a druhá rozhledna byla slavnostně otevřena 18. září 1927,“ připomíná Ústecká kulturní platforma '98.

Po druhé světové válce dílo pomalu upadalo v zapomnění a na počátku 70. let musela být dřevěná část kvůli špatnému stavu stržena.

Rozhledna na vrchu Varhošť
Oblíbené rozhledně na vrchu Varhošť je padesát. Od Litoměřic dostala opravu

Kamenná podezdívka ale zůstala a na ní záhy začala vyrůstat rozhledna v pořadí třetí. Ta, kterou můžeme navštívit dodnes. Karel Punčochář na webu Turistický magazín uvádí: „Litoměřičtí projektanti navrhli netradiční, 13 tun těžkou ocelovou konstrukci s hlavním pilířem a třemi vyhlídkovými patry. Na původní podezdívku byla z chomutovských železáren dopravena vrtulníkem. Nová 15 metrů vysoká rozhledna byla slavnostně otevřena dne 22. září 1973 spolu se zahájením výstavy Zahrada Čech,“ píše autor a dodává, že náklady na výstavbu tehdy činily 580 tisíc korun československých.

Později, v roce 2003, byly dřevěné podlážky nahrazeny kovovými rošty.

Kdy, kam a za kolik vyrazit na pěkný výlet? Máme pro vás pár tipů na léto.
Kdy, kam, za kolik? Užijte si výlet a nenechte se překvapit vstupným

Rozhledna na vrchu Varhošť s nadmořskou výškou 639 metrů je celoročně volně přístupná. Nabízí kromě jiného výhled na řeku Labe, horu Říp, Hazmburk, Lovoš, Milešovku, Kletečnou, Krušné hory či Nakléřov.

Oblíbený turistický cíl letos v září oslaví 50 let od otevření. V červenci prošla rozhledna zásadní rekonstrukcí, jež napravila havarijní stav spodní zděné části stavby. Práce za zhruba 1,3 milionu korun financovalo město Litoměřice, které ji vlastní, ze své kasy.